דניס מטסויב מנגן מוצרט – אינטרמצו

דניס מטסויב

תאריך

26.5.2017

יום שישי 11:00

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

אמנים

זובין מהטה, מנצח 

דניס מטסויב, פסנתרן 

תכנית האירוע

מוצרט: קונצ’רטו מס’ 17 ב-סול מג’ור לפסנתר, ק’ 453
בטהובן: סימפוניה מס’ 8

מידע על האירוע

דניס מטסויב שב לבמה עם המאסטרו כסולן עם הקונצ'רטו מס' 17 מאת מוצרט
"פה נטמן, שוטה קטן, זרזיר מזהיר שבשיא עוצמתו, לשמים החזיר נשמתו...". כך נפתח הספד של מוצרט לזרזיר קטן שגידל בביתו. הזרזיר הרשים בתבונתו את מוצרט שכן תוך מן קצר ידע "לצייץ" את הנושא של הפרק השלישי מתוך הקונצ'רטו לפסנתר ק' 453. מוצרט השיב לו בקבורה מכובדת.
מוצרט, שנזקק למקורות הכנסה רבים, חיבר את היצירה לאנה ברברה פלויר, אחייניתו של היועץ של הארכיבישוף קולורדו, מי שהיה הבוס של מוצרט ושל אביו. ברברה, אחת מתלמידותיו המצטיינות, הייתה מוכשרת לפחות כמו הציפור הקטנה שכן מוצרט העשיר את הקונצ'רטו בנושאים מוזיקליים רבים. במקום לטפל בנושא בעזרת פיתוחים, הוא משקה אותנו בנעימות שובות לב זו אחר זו. כמו בסימפוניה של היידן, גם כאן הפרק השני האיטי הוא האהוב על המאזינים בכל הדורות.

את האודה המפורסמת שלו לשמחה כלל בטהובן בסימפוניה התשיעית שלו, אבל אחת עשרה שנים לפני כן חיבר את הסימפוניה השמינית, שכולה קלילות צחוק ומשובה. "באותה תקופה בחייו", כותב חוקר המוסיקה ג'ורג' גרוב, " אהב בטהובן להשתעשע הרבה על חשבון זולתו, מכתביו מלאים בבדיחות, צחוקו היה כה רועם שהזכיר מצהלות סוס.  הוא נהג לצחוק בכל הזדמנות ולכנות רבים מסביבו בכינויים נתעבים. הוא עצמו כינה את התנהגותו 'בלתי מכופתרת'. בסימפוניה השמינית הוא מוותר מראש על פרק איטי ואת מחול המינואט הוא מעביר לרגליהם הכבדות של איכרים נעולי מגפיים. שיאו של המשחק הבטהובני נמצא בתחילת הפרק השני: שיר מקהלה קטן שהוא חיבר לכבודו יוהן נפומוק מלצל, ממציא המטרונום, הופך כאן לפרק מתקתק ומתוקתק כיאה לחלוץ המטרונומים.

 

 

 

 

טווח מחיר

170 ש"ח - 490 ש"ח

משך האירוע

כשעה וחצי ללא הפסקה

משך האירוע

כשעה וחצי ללא הפסקה

טווח מחיר

170 ש"ח - 490 ש"ח

עקבו אחרינו