נוזדה מנצח על צ’ייקובסקי וסטבט מאטר מאת רוסיני

ג'נאנדראה נוזדה

תאריך

26.4.2018

יום חמישי 20:00

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

אמנים

ג’נאנדראה נוזדה, מנצח 

אקיקו סוואנאי, כנרת 

אריקה גרימלדי, סופרן 

דניאלה ברצ’לונה, מצו-סופרן 

פיירו פרטי, טנור 

ניקולה אוליביירי, באס 

המקהלה הפילהרמונית מפראג 

תוכנית הקונצרט

צ’ייקובסקי: קונצ’רטו לכינור

רוסיני: סטבט מאטר

מידע על האירוע

 

מאסטרו ג'נאנדראה נוזדה והכנרת אקיקו סוּואנאי בקונצ'רטי לכינור מאת צ'ייקובסקי, לצד הסטבט מאטר מאת רוסיני, יצירה מפתיעה בתוך הז'אנר הדתי הטיפוסי, בשל סגנונה האופראי, האופייני כל כך לרוסיני.

בפסיעותיו הראשונות של הקונצ'רטו האהוב והמפורסם לכינור של צ'ייקובסקי, על במת ההיסטוריה, לא היה אפילו רמז להצלחה המסחררת שהקונצ'רטו עתיד לנחול ובצדק. צ'ייקובסקי עבד על היצירה עם כנר ושמע את עצותיו הטכניות. הוא הגיש את היצירה לליאופולד אואר שלא התייחס ליצירה כלל וכשנשאל אמר שהיא גם בלתי נגינה וגם אינה הולמת את הכלי. צ'ייקובסקי העביר את התווים לכנר אחר – אדולף ברודסקי וזכה בביקורת הגרועה ביותר שנכתבה אי פעם. בחלוף זמן נוסף גילה העולם את היצירה ומאז היא מנוגנת שוב ושוב. היצירה נעה בין הפגנת וירטואוזיות לכל אורכה, להיגדים ליריים בייחוד בפרק השני, לבין סחף חושים בפרק השלישי, סחף שככל הנראה הפחיד את אואר והביא לביקורת המשמיצה. מהצרות האלה השתחררנו וטוב שכך.

באשר לנסיבות חיבור ה"סטבאט מאטר" של רוסיני, מומלץ לעורכי דין וחובבי פרשיות משפטיות לעיין בהשתלשלות הפרשה, היא מסקרנת, מעוררת ומשעשעת. באשר למוזיקה – זה כבר סיפור אחר. החריזה המיוחדת של השיר, המתאר את תוגת האם הרואה את בנה המת, כבשה לבבות רבים לאורך הדורות ולכן קיימים נוסחים כה רבים ליצירה כשהמפורסם שבהם הוא זה של פרגולזי, נוסח שרוסיני הכיר. היצירה של רוסיני שופעת חן וגוונים אופראיים מובהקים, המוזיקה מכמירת לב עד כדי כך שחזנים אימצו אותה והתאימו אותה לטקסטים יהודיים, למרות שהאימא המקוננת ביצירה היא אמו של המושיע. היצירה התקבלה בהערכה שהיטיב לנסח המשורר תיאופיל גוטייה: "יש בה אצילות, פשטות ורצינות". המשורר היינה שמע בה "חסד נצחי ורכות שאין לעמוד בפניה. נשמעה לי כטרקלין למלכות השמים". הקהל כאן ייצא מן  האולם נלהב, לא פחות.

 

טווח מחיר

180 - 550 ש"ח

משך הקונצרט

כשעתיים כולל הפסקה

משך הקונצרט

כשעתיים כולל הפסקה

טווח מחיר

180 - 550 ש"ח

עקבו אחרינו