נוזדה מנצח על ברוך וסטבט מאטר מאת רוסיני

ג'נאנדראה נוזדה

תאריך

28.4.2018

יום שבת 21:00

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

אמנים

מיכאל בארנבוים, כנר 

אריקה גרימלדי, סופרן 

דניאלה ברצ’לונה, מצו-סופרן 

פיירו פרטי, טנור 

ניקולה אוליביירי, באס 

המקהלה הפילהרמונית מפראג 

תכנית האירוע

ברוך: קונצ’רטו לכינור מס’ 1

רוסיני: סטבט מאטר

מידע על האירוע

מאסטרו ג'נאנדראה נוזדה והכנר מיכאל בארנבוים עם הקונצ'רטי האהוב לכינור מאת ברוך, לצד הסטבט מאטר מאת רוסיני, יצירה מפתיעה בתוך הז'אנר הדתי הטיפוסי, בשל סגנונה האופראי, האופייני כל כך לרוסיני.

"בנעורי", כתב המלחין מקס ברוך, "למדתי נגינה בכינור והתמדתי בלימודים במשך ארבע או חמש שנים. למרות שלא הייתי לנגן מיומן, למדתי  לאהוב את הכלי. בעיני, הכינור  היה מלך הכלים, וזה היה די טבעי שכבר מגיל צעיר נטיתי לחבר לכלי הזה מוזיקה".  את הקונצ'רטו הראשון לכלי שהוא כה אהב כתב ברוך במשך כשמונה שנים. אחרי נגינת הבכורה שב הקונצ'רטו לשולחן העבודה ושם קיבל את צורתו הסופית. צורה ייחודית שבה הפרק הראשון (בשונה מן המסורת המקובלת) הוא בסך הכל מעין מבוא, משחק מקדים לקראת השיא בפרק השלישי. גוון  צועני כמו בקונצ'רטות של ברהמס ושל צ'ייקובסקי וקצב תוסס שכובש במהירות את הבמה ואת האולם.

באשר לנסיבות חיבור ה"סטבאט מאטר" של רוסיני, מומלץ לעורכי דין וחובבי פרשיות משפטיות לעיין בהשתלשלות הפרשה, היא מסקרנת, מעוררת ומשעשעת. באשר למוזיקה – זה כבר סיפור אחר. החריזה המיוחדת של השיר, המתאר את תוגת האם הרואה את בנה המת, כבשה לבבות רבים לאורך הדורות ולכן קיימים נוסחים כה רבים ליצירה כשהמפורסם שבהם הוא זה של פרגולזי, נוסח שרוסיני הכיר. היצירה של רוסיני שופעת חן וגוונים אופראיים מובהקים, המוזיקה מכמירת לב עד כדי כך שחזנים אימצו אותה והתאימו אותה לטקסטים יהודיים, למרות שהאימא המקוננת ביצירה היא אמו של המושיע. היצירה התקבלה בהערכה שהיטיב לנסח המשורר תיאופיל גוטייה: "יש בה אצילות, פשטות ורצינות". המשורר היינה שמע בה "חסד נצחי ורכות שאין לעמוד בפניה. נשמעה לי כטרקלין למלכות השמים". הקהל כאן ייצא מן  האולם נלהב, לא פחות.

טווח מחיר

180 - 550 ש"ח

משך האירוע

כשעתיים כולל הפסקה

משך האירוע

כשעתיים כולל הפסקה

טווח מחיר

180 - 550 ש"ח

עקבו אחרינו