פנחס צוקרמן מנצח וכנר בג’ינס, דרור קרן מנחה

פנחס צוקרמן

תאריך

29.6.2017

יום חמישי 22:00

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

אמנים

פנחס צוקרמן, מנצח וכנר

דרור קרן, מנחה

תוכנית הקונצרט

אלגר: שירי בוקר ולילה
מוצרט: קונצ’רטו מס’ 5 ב-לה מג’ור לכינור, ק’ 219 (“הטורקי”)
צ’ייקובסקי: סימפוניה מס’ 4

מידע על האירוע

פנחס צוקרמן מנגן ומוביל את התזמורת בתכנית שבין עידון ואיפוק לסערות נמרצות
"אם תשאיר את שמות היצירות באנגלית," אמר המוציא לאור למלחין אדוארד אלגר "ניאלץ להסתפק בלקוחות מקומיים. זו לא הכנסה. אני לא יכול לחכות עד שהאנגלית תהיה שפה מוכרת בעולם כולו. בינתיים רצוי לתת ליצירות שמות אירופיים, צרפתיים עדיף. אז תראה איך קונים את היצירה כאן וביבשת כולה"! אמר וצדק. היצירות נקראות "שיר לילה" ו"שיר בוקר" בצרפתית. שתיהן נעימות משלהי המאה התשע-עשרה, מוזיקה שהשמיעו למלכה ויקטוריה ביום הולדתה השמונים. עכשיו כאן אצלנו. יצירות רכּוֹת וסנטימנטליות שמעלות מן הזיכרון תמונות נוף אנגליות. שיר הלילה ושיר הבוקר, בייחוד שיר הבוקר, נותרו יצירות החביבות על כל תזמורת ועל מאזינים כאחד.
"הכל תורכי בווינה," אומר סליירי הפגוע  - בסרט "אמדיאוס" לזמרת שבאה לעבוד איתו כשהוא מגלה שהיא עומדת לשיר ב"החטיפה מן ההרמון". אלא שמוצרט לא חיכה לאופרה; כבר כשהיה בן 19 כשחיבר את הקונצ'רטו החמישי לכינור, שבע שנים לפני האופרה, צבע אותו בצבעים מזרחיים. אל תוך העידון המערבי הוא מצרף צליל חדש, נגני כלי הקשת הופכים בפרק השלישי את קשתותיהם ומכים בעץ על המיתרים. מה שהיה חדש ומרגש במאה השמונה עשרה נשאר רענן ומתסיס גם כיום.

כאשר מקשיבים לסימפוניה הרביעית של צ'ייקובסקי, קשה, אפילו קשה מאוד להאמין שהיו מוזיקאים ברוסיה ששמעו בשעתם את היצירה או קראו את תוויה וטענו ש"ככה לא כותב מלחין רוסי". מה יותר רוסי משיר עם מתפייט על עץ בודד שניצב באחו? זה השיר שצ'ייקובסקי מתזמר בלב היצירה. באותה תקופה הוא זקוק מאוד לעזרתה של נדז'דה פון מק, האישה שסייעה לו כלכלית במשך תקופה ארוכה והעמידה תנאי אחד: שהם לא יתראו לעולם. צ'ייקובסקי מקדיש לה את הסימפוניה ומסביר לה שזו הסימפוניה "שלנו" – שלו ושלה.  הרביעית של צ'ייקובסקי הסוערת, התוססת והסוחפת היא של כולנו.

 

טווח מחיר

150 ש"ח - 420 ש"ח

משך הקונצרט

כשעה וחצי ללא הפסקה

משך הקונצרט

כשעה וחצי ללא הפסקה

טווח מחיר

150 ש"ח - 420 ש"ח

עקבו אחרינו