חגיגות בתום יוֹבֵל עם מאסטרו מהטה ודניס מטסויב

זובין מהטה

תאריך

07.10.2019

יום שני 20:00

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

אמנים

זובין מהטה, מנצח 

דניס מטסויב, פסנתרן 

תכנית האירוע

מוצרט: סימפוניה מס’ 41, ק’ 551 (“יופיטר”)
רחמנינוב: קונצ’רטו לפסנתר מס’ 3

מידע על האירוע

קונצרטי הפתיחה של עונת 2019-20 יהיו הקונצרטים האחרונים עליהם ינצח מאסטרו זובין מהטה טרם פרישתו. כמחווה אישית לכבודו, תופיע שורה של כוכבים, חברים קרובים של המאסטרו והתזמורת. בקונצרט זה במסגרת החגיגות בתום יובל, נשמע את הקונצ'רטו לפסנתר מס' 3 מאת רחמנינוב, בנגינת דניס מטסויב, ואת סימפוניה מס' 41 ("יופיטר") מאת מוצרט.

1909 הייתה שנה מרתקת. רוברט אדווין פירי הגיע לקוטב הצפוני. אנרי מאטיס צייר את "הרקדנית", האופרה "אלקטרה" של ריכרד שטראוס הועלתה לראשונה בדרזדן והעולם נחשף לראשונה לקונצ'רטו השלישי לפסנתר מאת רחמנינוב. רחמנינוב היה בן 36 כשהגיע לראשונה בחייו לארצות הברית כשבאמתחתו קונצ'רטו חדש לפסנתר: מונומנטלי בהיקפו ותובעני מאוד מההיבט הפסנתרני. ולטר דאמרוש, מנצח מוכשר עם חוש עסקי מפותח ניצח על התזמורת הסימפונית של ניו יורק בקונצרט הבכורה בתיאטרון החדש שבסנטרל פארק עם המלחין כסולן. גם דאמרוש (ב-1909) כמו זובין מהטה (ב-2019) חשב שהחיבור המתבקש הוא בין הקונצ'רטו הזה ובין סימפוניה של מוצרט. גם במקרה של הבכורה ב-1909 הייתה זו הסימפוניה מס' 41 שנוגנה בקונצרט, שזכה להצלחה גדולה ונוגן שנית בתוך שבוע באולם קרנגי. מהרגע שבו נחשף הקונצ'רטו השלישי של רחמנינוב היה ברור שהוא מעורר התלהבות אדירה אצל שומעיו. שישה שבועות(!!!) אחרי הבכורה ניצח מנהלה המוזיקלי של התזמורת הפילהרמונית של ניו יורק, גוסטב מהלר, על ביצוע נוסף של הקונצ'רטו כשסרגיי רחמנינוב מפליא בנגינתו. ייתכן שסודו של הקונצ'רטו טמון בתמהיל המוצלח של ליריות מלודית ("הנושא הראשון של הקונצ'רטו הוא ביטוי לרצון שלי 'לשיר' מנגינה בפסנתר" אמר רחמנינוב), עצמות דרמטיות וירטואוזיות כובשת ונגישות מבנית (הפרק האחרון של הקונצ'רטו חוזר על נושאים שהושמעו בפרקו הראשון), וייתכן שזו החוויה האנושית שהוא מעביר, המורכבות הרגשית של רחמנינוב, כפי שספד לו אחרי מותו הפסנתרן יוזף הופמן, שהקונצ'רטו הוקדש לו: "סרגיי רחמנינוב היה איש שידיו ידי פלדה ולבו – זהב טהור". האנושיות הזאת, לצד הכנות האמנותית של סגנונו – רחמנינוב אמר בריאיון שנתן ב-1930 "אני נודד בעולם כמו רוח רפאים, אני לא יכול לכתוב מוזיקה בסגנון הישן ואינני מסוגל לאמץ את האסתטיקה החדשה, עשיתי מאמצים אמתיים לנסות ולהפנים את 'רוח הזמנים האלו', אך ללא הצלחה" – הועברו למאזינים בצורה מוצלחת כל כך עד שהפכו את היצירה ליצירה הכרחית ברפרטואר של כל פסנתרן ותזמורת.

יש כמה דרכים אפשריות להסתכל על הסימפוניה מס' 41 של מוצרט. אפשר לחגוג את פלא כתיבתה בשנת 1788, שהיתה מהקשות בחייו הקצרים של מוצרט. קשה להאמין ששלוש הסימפוניות האחרונות שלו (סימפוניה מס' 39 ב-מי במול מג'ור, סימפוניה מס' 40 ב-סול מינור והסימפוניה "יופיטר") חוברו בעת שנדמה היה שהקהל הווינאי מאבד בו עניין, מצבו הכלכלי התדרדר במהירות ועל כל אלה התווסף הצער העמוק על מות בתו תרזה. ישנו תיעוד מכמיר לב של מכתבים שכתב מוצרט לידידים ולתומכים פוטנציאליים בבקשה להלוואה כספית, באחד מהם (שמוען לחברו איש הבונים החופשיים מיכאל פוכברג) הוא מציין את ההזדמנות שצצה לביצוע של שלוש סימפוניות חדשות ושביצוען עשוי לאפשר לו (למוצרט) להחזיר את ההלוואה). הרעיון ששלוש יצירות המופת הסימפוניות הללו נכתבו במהלך תשעה שבועות הוא בלתי נתפס כמעט. אפשר אף להניח שמוצרט הקדיש כנראה חמישה ימים וכמה שעות לכתיבת כל אחד מפרקי הסימפוניות האלו, רעיון מפליא למדיי.

ויש דרך נוספת להסתכל על הסימפוניה האחרונה שחיבר מוצרט בחייו: אפשר לראות בה הישג קומפוזיטורי יוצא דופן של מלחין בשל, מיומן ו... מקורי מאוד. לעתים, בגלל האיכות והקלילות שבה שופעת המוזיקה של מוצרט עלולים לשכוח עד כמה מורכב הרעיון של השילוב בין המחשבה הרב-קולית של הבארוק ששיאה בסוגת הפוגה, ובין המבנים ההרמוניים של פרק סימפוני. אצל מוצרט השילוב של פוגה בפרק סימפוני נדמה כמובן מאליו, ולא כך הוא. ואם נוסיף לכך את העובדה שהנושא בן ארבעת הצלילים של הפרק הזה מבוסס על מזמור מהמאה השלוש-עשרה, הרי שהמורכבות של הסגנונות והחומרים שמוצרט מצליח לשזור ביצירה היא כמעט בלתי נתפסת!

את הכינוי "יופיטר" העניק ליצירה ככל הנראה הכנר (והאמרגן) יוהאן פטר סלומון והוא הופיע לראשונה כאשר היצירה בוצעה בקונצרטים באנגליה ובסקוטלנד.

 

טווח מחיר

משך האירוע

כשעתיים כולל הפסקה

משך האירוע

כשעתיים כולל הפסקה

טווח מחיר

עקבו אחרינו