חטיה בוניאטישבילי מנגנת מוצרט

חטיה בוניטיאשוילי

תאריך

13.1.2019

יום ראשון 20:00

אולם

אודיטוריום

מיקום

מרכז ברוך ורות רפפורט לאמנות ותרבות, חיפה

מיקום

מרכז ברוך ורות רפפורט לאמנות ותרבות, חיפה

אולם

אודיטוריום

אמנים

זובין מהטה, מנצח 

חטיה בוניאטישבילי, פסנתרנית 

תוכנית הקונצרט

מוצרט: קונצ’רטו מס’ 20 ב-רה מינור לפסנתר, ק’ 466

ברוקנר: סימפוניה מס’ 7

מידע על האירוע

מאסטרו זובין מהטה חוזר אלינו פעם נוספת בעונה האחרונה תחת ניהולו המוזיקלי, ולצדו הפסנתרנית הגיאורגית המצליחה, חטיה בוניאטישבילי.

נדמה שהכול כבר נכתב ונאמר על הקונצ'רטו לפסנתר ב-רה מינור מאת מוצרט. אבל אולי כדאי לציין שבכורת היצירה התקיימה בקזינו(!!!) מלגרובה (Mehlgrube) בווינה עם המלחין כסולן, שזהו אחד משני הקונצ'רטי היחידים שמוצרט כתב בסולם מינורי (השני הוא הקונצ'רטו ב-דו מינור ק' 491) ושהפסנתרן הצעיר לודוויג ואן בטהובן כלל אותו ברפרטואר שלו ובשנת 1809 כתב קדנצות משלו לפרקים הראשון והשני של היצירה.

יש מי שטען שהדבר הישן ביותר הוא העיתון של אתמול. אבל לצורכי הדיון בסימפוניה השביעית של ברוקנר אני מבקש לצטט את מבקרת המוזיקה המיתולוגית אוליה זילברמן ז"ל שכתבה ב-10 בפברואר 1956 על היצירה בעיתון "על המשמר" (גם הוא ז"ל):

"'ברוקנר בן האיכרים' הסימפונאי האוסטרי (1898-1824) כתב את הסימפוניה השביעית המונומנטלית בעלת הארבעה הפרקים (כך במקור ע.ז.) בשנתיים, מ-1881 עד 1883 כשהוא בן 60 כמעט ושוהה במנזר קתולי סאנקט-פלוריה. היא הראשונה שהנחילה לו לאורגאניסטאן ומורה לקומפוזיציה בקונסרבטוריון הווינאי ראשית פרסום בינלאומי... המנצח פרנץ שלק אמר פעם על ברוקנר: 'ברוקנר היה אדם מאמין הוא האמין באלוהים בכנות ובכוח ההרגשה... במלוא הכוח של צליליות-תזמורתו והאורגאן שלו מתרונן ה'אני מאמין' האדיר שלו שלגביו לא יכול היה סוף סוף להישאר אדיש וחרש אפילו העולם הזה שלנו... העולם של ימינו המנוסה בכל האכזריות האנושית והמודרנית מקשיב לתמימות ההרגשה והכנות הדתית של מוסיקה זו...' באוניברסיטת וינה," (ממשיכה זילברמן) "למדו במחלקה המוזיקולוגית ששוברט ברוקנר וגוסטב מאלר (כך במקור) שייכים לקוו ההתפתחות הסימפוניקה האוסטרית. מאלר המשיך בסימפוניותיו באריכות ובמונומונטאליות של רבו ברוקנר ובצלילים עממיים אוסטריים בלנדלרים שלו ובשיריו לקול ולתזמורת... לקהלנו הייתה מוזיקה של ברוקנר זרה במקצת ו'כבדה לעיכול'... מעט."

אוליה זילברמן כבר איננה. פאול קלצקי שניצח על הקונצרט ב-1956 כבר הלך לעולמו. הסימפוניה של ברוקנר הפכה מאז ליצירה קבועה ברפרטואר של מיטב תזמורות העולם ושל התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

טווח מחיר

130 - 430 ש"ח

משך הקונצרט

כשעה וחצי כולל הפסקה

משך הקונצרט

כשעה וחצי כולל הפסקה

טווח מחיר

130 - 430 ש"ח