ז’אנג הונגיאן, נגנית פיפה

ז'אנג הונגיאן

תאריך

24.4.2017

יום שני 20:00

אולם

אודיטוריום

מיקום

מרכז ברוך ורות רפפורט לאמנות ותרבות חיפה

מיקום

מרכז ברוך ורות רפפורט לאמנות ותרבות חיפה

אולם

אודיטוריום

אמנים

ירון גוטפריד, מנצח 

ז’אנג הונגיאן, נגנית פיפה (לאוטה סינית) 

תכנית האירוע

ביזה: סימפוניה ב-דו
וו זופיאנג, ואנג יאנקיאו, ליו דהאי: קונצ’רטו לפיפה – סיפורן של רועות הצאן הקטנות ממונגוליה
ראוול
: רפסודיה ספרדית
רספיגי: אורני רומא

מידע על האירוע

"מסע עולמי" –
עידון צרפתי, מקצבים ספרדיים, סיפור גבורה סיני ותמונות נוף מרומא
חובקים עולם בפילהרמונית
"ביזה, כתב סימפוניה? ביזה זה 'כרמן' לא"? שואלים את עצמם חובבי מוזיקה כששם היצירה צץ בלוח הקונצרטים. ואז... אחרי חמישה צלילים מן הבמה, כולם מתרווחים במושבים כשחיוך גדול על פניהם: "כן, כן זה כל כך מוכר"! את הסימפוניה הלבבית חיבר ז'ורז' ביזה כשהיה בן שבע-עשרה, ושכח אותה על מדף בבית.  היצירה נוגנה לראשונה רק תשעים שנה לאחר שנכתבה! מאז, הסימפוניה אינה יורדת מן הבמה ומפתיעה בקלילותה ובנועם צליליה בכל פעם מחדש. כיף אמיתי.
זה היה צו האופנה באמצע העשור הראשון של המאה העשרים: כל מלחיני צרפת נדבקו ב"חיידק" הספרדי. גם בלי לבקר בספרד הם הטמיעו את המקצבים התוססים של מחוזות ספרד ושל אמריקה הלטינית: מַלָגֶניָה, הַבַּנֶרָה ועוד.
גדול המתזמרים מוריס ראוול לא מסתפק בציטוט, ברפסודיה הספרדית הוא מראה לנו, כמו צייר מיומן, מהי מוזיקה ספרדית בשבילו, איך הוא שומע את צלילי ספרד, בעזרת תזמור עשיר, שמבליט את החצוצרה, הקלרניתות, כלי הקשת וכלי ההקשה.
כשעל הבמה תזמורת עשירה כל כך בכלים, ממש מתבקש לנגן יצירה של רספיגי. המלחין בן רומא החזיר את הכבוד לצליל התזמורתי לאחר שכל עמיתיו עסקו באופרות. רספיגי  אומר לנו ולעצמו "עצי האורך בעיר הזאת חיים כאן מאות שנים. הם ראו הכל וקלטו הכל, עכשיו ניתן להם לספר על רומא של פעם". רספיגי מגדיל את מספר הנשפנים, מוסיף לתזמורת פסנתר וצ'לסטה, עוגב, טנבור ועוד.  גיבורי היצירה שלו הם האורנים של וִיָה אַפּיָה, הדרך שסללו הרומאים; האורנים של וילה בּוֹרגֶזֶה שלידם ילדי רומא משחקים כחיילים; האורנים שליד הקטקומבות, שגם להם סיפורים מימים עברו והאורנים של ג'ניקולו, המתבוננים על העיר מגבעה במערב שמחוץ לשבע הגבעות.
הפיפה מסין באה לביקור מוזיקלי: לפיפה ארבעה מיתרים ומנגנים עליה בדרך שונה מכלי הפריטה שאנחנו בדרך כלל מכירים. מי שתנגן על ה"פיפה" היא ז'אנג הוֹנגיאַן, אחת הנגניות הטובות בעולם בכלי הזה. היא תנגן קונצ'רטו של ליוּ דֶהַאי, מלחין ןנגן פיפה נחשב בעצמו. הקונצ'רטו מספר את סיפורן של רועות צאן שיוצאות לאחו עם העדר שלהן. שם, רחוק מן הבית, הן מצליחות לשמור על העדר מן הסופה ששוטפת את השדה. בגבורה עילאית הן מחזירות את הצאן הביתה, אל הקולחוז השיתופי. לא פלא שמנהיגי סין בעידן הטאואיסטי אהבו את הסיפור ואת המוזיקה. עכשיו תורנו.

טווח מחיר

130 ש"ח - 430 ש"ח

משך האירוע

כשעתיים כולל הפסקה

משך האירוע

כשעתיים כולל הפסקה

טווח מחיר

130 ש"ח - 430 ש"ח

עקבו אחרינו