פנחס צוקרמן מנצח וכנר

פנחס צוקרמן

תאריך

27.6.2017

יום שלישי 20:00

אולם

אודיטוריום

מיקום

מרכז ברוך ורות רפפורט לאמנות ותרבות חיפה

מיקום

מרכז ברוך ורות רפפורט לאמנות ותרבות חיפה

אולם

אודיטוריום

אמנים

פנחס צוקרמן 

תכנית האירוע

אלגר: שירי בוקר ולילה
מוצרט: קונצ’רטו מס’ 5 ב-לה מג’ור לכינור, ק’ 219 (“הטורקי”)
צ’ייקובסקי: סימפוניה מס’ 4

מידע על האירוע

פנחס צוקרמן מנגן ומוביל את התזמורת בתכנית שבין עידון ואיפוק לסערות נמרצות
"אם תשאיר את שמות היצירות באנגלית," אמר המוציא לאור למלחין אדוארד אלגר "ניאלץץ להסתפק בלקוחות מקומיים. זו לא הכנסה. אני לא יכול לחכות עד שהאנגלית תהיה שפה מוכרתת בעולם כולו. בינתיים רצוי לתת ליצירות שמות אירופיים, צרפתיים עדיף. אז תראה איך קונים את היצירה כאן וביבשת כולה"! אמר וצדק. היצירות נקראות "שיר לילה" ו"שיר בוקר" בצרפתית.. שתיהן נעימות משלהי המאה התשע-עשרה, מוזיקה שהשמיעו למלכה ויקטוריה ביום הולדתהה השמונים. עכשיו כאן אצלנו. יצירות רכּוֹת וסנטימנטליות שמעלות מן הזיכרון תמונות נוף אנגליות. שיר הלילה ושיר הבוקר, בייחוד שיר הבוקר, נותרו יצירות החביבות על כל תזמורת ועל מאזינים כאחד.
"הכל תורכי בווינה," אומר סליירי הפגוע  - בסרט "אמדיאוס" לזמרת שבאה לעבוד איתו כשהואא מגלה שהיא עומדת לשיר ב"החטיפה מן ההרמון". אלא שמוצרט לא חיכה לאופרה; כבר כשהיה בןן 19 כשחיבר את הקונצ'רטו החמישי לכינור, שבע שנים לפני האופרה, צבע אותו בצבעים מזרחיים. אל תוך העידון המערבי הוא מצרף צליל חדש, נגני כלי הקשת הופכים בפרק השלישי את קשתותיהם ומכים בעץ על המיתרים. מה שהיה חדש ומרגש במאה השמונה עשרה נשאר רענן ומתסיס גם כיום.

כאשר מקשיבים לסימפוניה הרביעית של צ'ייקובסקי, קשה, אפילו קשה מאוד להאמין שהיו מוזיקאים ברוסיה ששמעו בשעתם את היצירה או קראו את תוויה וטענו ש"ככה לא כותב מלחין רוסי". מה יותר רוסי משיר עם מתפייט על עץ בודד שניצב באחו? זה השיר שצ'ייקובסקי מתזמר בלב היצירה. באותה תקופה הוא זקוק מאוד לעזרתה של נדז'דה פון מק, האישה שסייעה לו כלכלית במשך תקופה ארוכה והעמידה תנאי אחד: שהם לא יתראו לעולם. צ'ייקובסקי מקדיש לה את הסימפוניה ומסביר לה שזו הסימפוניה "שלנו" – שלו ושלה.  הרביעית של צ'ייקובסקי הסוערת, התוססת והסוחפת היא של כולנו.

טווח מחיר

130 ש"ח - 430 ש"ח

משך האירוע

כשעתיים כולל הפסקה

משך האירוע

כשעתיים כולל הפסקה

טווח מחיר

130 ש"ח - 430 ש"ח

עקבו אחרינו