דניס מטסויב מנגן מוצרט

דניס מטסויב

תאריך

25.5.2017

יום חמישי 20:00

אולם

אודיטוריום

מיקום

מרכז ברוך ורות רפפורט לאמנות ותרבות חיפה

מיקום

מרכז ברוך ורות רפפורט לאמנות ותרבות חיפה

אולם

אודיטוריום

אמנים

זובין מהטה, מנצח 

דניס מטסויב, פסנתרן 

תכנית האירוע

מוצרט: קונצ’רטו מס’ 17 ב-סול מג’ור לפסנתר, ק’ 453
ר’ שטראוס: בורלסקה לפסנתר
ר’ שטראוס: סימפוניה דומסטיקה

מידע על האירוע

דניס מטסויב שב לבמה עם המאסטרו כסולן ביצירות מוצרט וריכרד שטראוס, עולמות קרובים ורחוקים, שחוברים למופע אחד
"פה נטמן, שוטה קטן, זרזיר מזהיר שבשיא עוצמתו, לשמים החזיר נשמתו...". כך נפתח הספד של מוצרט לזרזיר קטן שגידל בביתו. הזרזיר הרשים בתבונתו את מוצרט שכן תוך מן קצר ידע "לצייץ"" את הנושא של הפרק השלישי מתוך הקונצ'רטו לפסנתר, ק' 453. מוצרט השיב לו בקבורה מכובדת.
מוצרט, שנזקק למקורות הכנסה רבים, חיבר את היצירה לאנה ברברה פלויר, אחייניתו של היועץ של הארכיבישוף קולורדו, מי שהיה הבוס של מוצרט ושל אביו. ברברה, אחת מתלמידותיו המצטיינות, הייתה מוכשרת לפחות כמו הציפור הקטנה שכן מוצרט העשיר את הקונצ'רטו בנושאים מוזיקליים רבים. במקום לטפל בנושא בעזרת פיתוחים, הוא משקה אותנו בנעימות שובות לב זו אחר זו. כמו בסימפוניה של היידן, גם כאן הפרק השני האיטי הוא האהוב על המאזינים בכל הדורות.

ב-1885 מונה ריכרד שטראוס לשמש עוזרו של המנצח פון בילוב. באותו פרק זמן הופיע שטראוס לראשונה בתור פסנתרן וניגן קונצ'רטו של מוצרט. בעקבות אותה הופעה הוא החליט לחבר יצירהה לפסנתר ולתזמורת. שטראוס הקדיש את היצירה לפון בילוב. פון בילוב ראה את התווים וקבע נחרצות: "היצירה 'בלתי נגינה'"! לא ברור מה חשב שטראוס, אבל אחרי הביצוע הראשון הוא החליט לגנוז את היצירה. ארבע שנים מאוחר יותר פגש שטראוס באז'ן דאלברט, מלחין ופסנתרן, והציע לו לנגן את היצירה ה"בלתי נגינה". הביצוע הצליח. בשנותיו האחרונות לקראת הדפסת היצירה, החליט שטראוס לקרוא ליצירה "בורלסקה", וזאת למרות שיש בה גם יסודות משעשעים וגם יסודות רציניים ברוח ליסט וברהמס. דניאל ברנבוים היה הראשון שניגן את היצירה עם הפילהרמונית הישראלית. עכשיו תורו של מטסוייב להבריק.

דרוש יותר מקמצוץ של חוש הומור כדי להתייחס ברצינות ל"סימפוניה דומסטיקה" של ריכרד שטראוס. שטראוס  היה ידוע בעיקר בשל אהבתו לעצמו, הוא ריכרד שטראוס הגיבור הנערץ עליו, כפי שהוא כתב לסופר וחוקר המוזיקה רומן רולן: "אני רואה את עצמי כדמות מעניינת לא פחות מדמויותיהם של נפוליאון או אלכסנדר". בסימפוניה הביתית שלו ריכרד שטראוס מתאר יום בחיי משפחת שטראוס:  אימא, אבא ובּוּבִּי, הילדון. שטראוס – שהתפרסם בכך שהוא יכול היה להלחין כל דבר לרבות צליל האדים העולים מן הקומקום הרותח – מתאר בצלילים את צעקות הילד, את המריבות עם אשתו ואת פעילות חדר המיטות שבאה בתום המריבות. שטראוס היה נבון דיו לדעת שיצירה מסוג זה, שנכתבה עם לוח צלילים רחב ביותר שכולל הגדלה משמעותית של כלי הנשיפה – כולל שמונה קרנות, טובה, ארבעה סקסופונים, ארבע חצוצרות ועוד ועוד -  עשויה להניב כותרות מלעיגות בעיתונות ולכן פנה למאזינים בזו הלשון: "מה יכול להיות רציני יותר מחיי משפחה? אני רוצה ש'סימפוניה דומסטיקה' תובן כיצירה רצינית".

טווח מחיר

130 ש"ח - 430 ש"ח

משך האירוע

כשעתיים כולל הפסקה

משך האירוע

כשעתיים כולל הפסקה

טווח מחיר

130 ש"ח - 430 ש"ח

עקבו אחרינו