גלריית הקיץ של מאסטרו מהטה

זובין מהטה

תאריך

24.7.2017

יום שני 20:00

אולם

בניניי האומה- אולם אוסשקין חדש

מיקום

בנייני האומה, ירושלים

מיקום

בנייני האומה, ירושלים

אולם

בניניי האומה- אולם אוסשקין חדש

אמנים

תומר לב, פסנתרן 

דניאל בורוביצקי, פסנתרן 

דודו כרמל, אבובן 

כריסטינה פוליצי, סופרן 

תכנית האירוע

פולנק: קונצ’רטו לשני פסנתרים
מוצרט: קונצ’רטו ב-דו מג’ור לאבוב, ק’ 314
דוניצטי: תמונת השיגעון מתוך “לוצ’יה די למרמור”
ורדי: “חופשיה לתמיד”, אריה מתוך “לה טרוויאטה”
מוצרט: “אכזרית? אל תאמר כך עלי”, אריה מתוך “דון ג’ובני”
צ’ייקובסקי: סימפוניה מס’ 5

מידע על האירוע

 

את הקונצ'רטו לשני פסנתרים חיבר פרנסיס פולנק בתבנית הקלאסית מימי היידן ומוצרט, אבל התוכן התוסס נבע מאמונתו של פולנק שמוזיקה צריכה לעמוד בסימן ההגעה אל מאזינים בדרך הקלילה והנינוחה, ולא מתוך כובד ורצינות. שפע מנגינות, צלילי רחוב, קולות בתי קפה, צלילי קסטנייטות ואפילו שיר ילדים, כולם באים לידי ביטוי בקונצ'רטו הנמרץ של פולנק.

בשנת 1920 גילה חוקר המוסיקה ברנהארד פאומגרטנר על מדפי ארכיון המוצרטיאום חבילת תווים לתפקידי התזמורת. על תפקיד הבס היה רשום "קונצ'רטו לאבוב בדו" ואחריו הופיע השם מוצרט. כך התגלה שהקונצ'רטו לחליל שהיה מאד מוכר, נכתב לאבוב ומוצרט בעצמו שִכתֵב אותו לחליל. כך נפתרה גם התעלומה שהטרידה חלילנים, והיא היעדרם של צלילים גבוהים, צלילים "חליליים"  בקונצ'רטו לחליל. בעקבות הגילוי חזרה היצירה לבעליה המקוריים – האבובנים, ומאז היא אחת הפנינים המוזיקליות בנזר יצירות האבוב, ובנגינתו של דודו כרמל הפנינים יבריקו.

את הזמרת היווניה כריסטינה פוליצי שהמאסטרו מהטה הציג לקהל לראשונה בפסטיבל "מאג'ו מוזיקאלה" בפירנצה בשנה שעברה, הוא יחשוף לקהל הישראלי בשלוש מן האריות הגדולותת והחשובות ברפרטואר הסופרן: " אריית השיגעון" שבה מודיעה לוצ'יה די למרמור (דוניצטי) לאורחי טקס הכלולות שלה שהרגע היא רצחה את חתנה, היא שיא מוסיקלי ורומנטי. דואט מופלא של זמרת סופרן וחליל  שמתאר את הטירוף בצבעי תחילת המאה התשע-עשרה. האריה של ויולטה בתחילת האופרה "לה טרוויאטה" היא נקודת המפנה באופרה. דקות ספורות קודם לכן הודיע לה גבר שהוא התאהב בה. היא, שידעה גברים, לא ידעה אהבה מהי והנה זה בא. האם תיכנע לאהבה או תשמור על חירותה. דילמה! ורדי יוצר מהדילמה האנושית פנינהה דרמטית-מוזיקלית של מצבי רוח מתחלפים. האריה השלישית היא של מי שכבר החליטה, דונה אנה, גיבורת האופרה "דון ג'ובני" שבתחילת האופרה רואה את אביה מתבוסס בדמו מפגיעתו של דון ג'ובני, מבקשת מדון אטוביו המחזר שלה שימתין עם הנישואין. היא עוד מתלבטת, ומי כמו מוצרט יודע לתת להתלבטות את הצלילים המושלמים.

"חוויה רוחנית קודרת, ורק בסופה נסוגים העננים והשמים הכחולים מתגלים זכים וצלולים על מעבר לאופק"  כך שמע מוזיקולוג רוסי אתהסימפוניה החמישית של צ'ייקובסקי. גם צ'ייקובסקי בעצמו, למוד תגובות נזעמות של הביקורת המוזיקלית לרוב המוחלט של יצירותיו, חשב שמשהוו לא טוב ביצירה. אבל לאחר זמן שינה את דעתו, וטוב שכך. היצירה היא מסמך אישי מרגש ובתוךך שלל האמירות האישיות בסימפוניה הוא מעלה מחדש באמצעות דואט של כלי נשיפה צבע עממי מזרח אירופי.

טווח מחיר

130 ש"ח - 430 ש"ח

משך האירוע

120

משך האירוע

120

טווח מחיר

130 ש"ח - 430 ש"ח

עקבו אחרינו