להב שני מנצח על ויזנברג, גרשווין ושוסטקוביץ’

תאריך

12.3.2021

יום שישי 14:00

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

אמנים

להב שני, מנצח ופסנתרן

תכנית האירוע

מנחם ויזנברג: מחזור שירי אלכסנדר (סשה) ארגוב לתזמורת סימפונית
גרשווין: רפסודיה בכחול
שוסטקוביץ’: סימפוניה מס’ 9

מידע על האירוע

מנחם ויזנברג (נו' 1950)

מחזור שירי אלכסנדר (סשה) ארגוב לתזמורת סימפונית (1999)

המלחין, המעבד הפסנתרן והמחנך מנחם ויזנברג הוא אחד המוסיקאים הבולטים והרבגוניים ביותר בישראל. בין היתר זכה פעמיים בפרס ראש הממשלה ליצירה (1998 ו-2012) וכן זכה בפרס אקו"ם למפעל חיים (2010), בפרס לנדאו לאמנויות הבמה (2008) ובפרס אקו"ם למוסיקה קונצרטית (1992). המגוון הרחב של יצירותיו משתרע ממוזיקה תזמורתית, קאמרית וקולית ועד למוזיקה קלה וג'אז. יצירותיו בוצעו בגרמניה, באוסטריה, בשווייץ, בצרפת, בספרד, באירלנד, ברוסיה, בצ'כיה, בקרואטיה, בהולנד, בבלגיה, באיטליה, בקפריסין, בארה"ב, באוסטרליה, בניו זילנד, ביפן, בטאיוון, בקולומביה ובברזיל. מנחם ויזנברג ידוע גם בעיבודיו האמנותיים לשירי עם בעברית ובאידיש. הוא הופיע עם הזמרת חווה אלברשטיין וניהל מוזיקלית שניים מתקליטיה. כמו כן זכה בפרס המועצה הציבורית לתרבות ואמנות לביצוע יצירות ישראליות במשותף עם הזמרת מירה זכאי, על עיבודיו ונגינתו בתקליטור "שיר ארץ". הוא מופיע ברסיטלים ועם נגינה הרכבים קאמריים שונים בארה"ב, באירופה ובישראל והיה חבר בשלישיית הג'אז הישראלית.

את המחווה לסשה ארגוב הלחין ויזנברג ב-1999 בהזמנת התזמורת הסימפונית של בית הספר ע"ש תלמה ילין, שגם ביצעה את היצירה לראשונה. זוהי מעין סואיטה תזמורתית המורכבת מעיבודיו של ויזנברג לחמישה שירים נודעים של אלכסנדר (סשה) ארגוב: כשאור דולק בחלונך, הכל זהב, השמלה הסגולה, אליפלט ולמדבר.

 

ג'ורג' גרשווין (1937-1898)

רפסודיה בנוסח בלוז

הרפסודיה בנוסח בלוז נכתבה בהזמנתו של המנצח פול וייטמן, שביצע עם תזמורת הג'אז שלו מוזיקה קלה ופופולרית. וייטמן ביקש מגרשווין להלחין קונצ'רטו בסגנון ג'אז לפסנתר ולתזמורת עבור קונצרט בניו יורק שבו התכוון להרחיב את התפיסה הרווחת בנוגע למה שמוזיקה אמריקנית רצינית אמורה להיות, על ידי ביצוע יצירות הכתובות בסגנון קלאסי ובסגנון ג'אז. מכיוון שהזמן היה קצר, העדיף גרשווין להלחין יצירה בפרק אחד ארוך ובסגנון רפסודי ואת מלאכת התזמור הותיר בידיו של פרד גרופה, המעבד הקבוע של וייטמן. גרשווין החל לחבר את היצירה ב-7 בינואר 1924, סיים אותה ב-3 בפברואר וביצע אותה לראשונה ב-12 בפברואר באאוליאן הול בניו יורק, עם תזמורתו של וייטמן ותחת שרביטו. האולם היה מלא עד אפס מקום ובקהל נצפו, בין היתר, המלחין סרגיי רחמנינוב, הכנר פריץ קרייזלר והמנצח לאופולד סטוקובסקי. ההצלחה היתה מסחררת והיצירה נחשבת עד היום לציון דרך במוזיקה האמריקנית. ב-1926 תיזמר גרופה את היצירה לתזמורת סימפונית מלאה ובגירסה זו היא זכתה – ועדיין זוכה – לאינספור ביצועים והקלטות. את הגליסנדו המפורסם של הקלרנית בתחילת הרפסודיה אילתר הקלרניתן של וייטמן, רוס גורמן, באחת החזרות, אולי משעמום או כבדיחה (גרשווין כתב את הקטע כסולם עולה של צלילים נפרדים), וזהו הנוסח שהתקבע מאז.

 

דמיטרי שוסטקוביץ' (1975-1906)

סימפוניה מס' 9 ב-מי במול מג'ור, אופ' 70

באביב 1945, בעוד הצבא הסובייטי תוקף בגרמניה, אמר שוסטקוביץ' לעיתונות בבריה"מ כי הוא עובד על "סימפוניית ניצחון הכוללת שיר הלל". הוא פיזר רמזים עבים שזו תהיה סימפוניה כורלית, אך הוסיף שאין בכוונתו להזמין השוואות עם כל סימפוניה תשיעית כורלית אחרת... שתי הסימפוניות הקודמות שלו, מס' 7 ו-8, היו יצירות כבירות והמשטר ציפה שהסימפוניה הבאה תהיה כבירה אף יותר. אך היצירה שהושלמה באוגוסט 1945 הפתיעה את כולם – רבים התאכזבו, אחרים היו מבולבלים. היתה זו סימפוניה קצרה ושופעת הומור במקום הרואיות. שוסטקוביץ' אמר כי "המוזיקאים יאהבו לנגן אותה והמבקרים יתענגו על גינויה." המבקרים היו חלוקים בדעתם, המחייבים סברו שזו יצירה מלבבת, גם אם קלילה, ואילו השוללים טענו כי זו בסך הכל חופשה אמנותית כשהזמנים מחייבים יצירות חשובות.

לסימפוניה חמישה פרקים קצרים ושלושת האחרונים מנוגנים ברצף, ללא הפסקות ביניהם. המוזיקה נמרצת, רעננה, שובבנית ולעיתים היתולית. שוסטקוביץ' עצמו התייחס אליה כאל "יצירה קטנה ושמחה". בתחילת ספטמבר 1945 ניגנו המלחין והפסנתרן סביאטוסלב ריכטר גירסה של הסימפוניה לפסנתר בארבע ידיים בפני קהל של מוזיקאים ופקידי ממשל הממונים על התרבות. ביצוע הבכורה של היצירה התקיים ב-3 בנובמבר 1945 בקונצרט שפתח את העונה ה-25 של התזמורת הפילהרמונית של לנינגראד, תחת שרביטו של יבגני מרווינסקי. הקונצרט שודר בשידור חי ברדיו.

טווח מחיר

משך האירוע

כשעה ללא הפסקה

משך האירוע

כשעה ללא הפסקה

טווח מחיר

עקבו אחרינו