פתיחת העונה עם מאסטרו מהטה ומריה ז’ואאו פירז’

מריה ז'ואאו פירז'

תאריך

20.10.2017

יום שישי 11:00

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

אמנים

זובין מהטה, מנצח 

מריה ז’ואאו פירז’, פסנתרנית 

אסתרית בלצן, מנחה 

תוכנית הקונצרט

מוצרט: סימפוניה מס’ 36, ק’ 425 (“לינץ”)

בטהובן: קונצ’רטו לפסנתר מס’ 3

מידע על האירוע

"הפילהרמונית חזרה להלהיב בקונצרט הפתיחה עם מהטה והפסנתרנית פירז'. עדינות ורגש סוחף אפיינו את הביצוע של מריה ז'ואאו פירז' לקונצ'רטו השלישי של בטהובן..."
(אמיר מנדל, "הארץ")

מוצרט ואשתו הגיעו ללינץ בדרך מביקור אצל אביו בזלצבורג. שם הם הוזמנו לשהות בבית אצילים, שארגנו לו קונצרט עם תזמורת. "לא היו לי כל התווים איתי" הוא דווח לאביו. הוא התיישב וחיבר בתוך פחות מארבעה ימים את אחת הסימפוניות היפות ופורצות הדרך - סימפוניה מס' 36 – "לינץ". בייחוד בולטת הייתה הפתיחה השקטה – דבר שלא היה מקובל באותם ימים. האם מישהו בקהל ידע שהתווים הועתקו כמה שעות קודם? ספק רב.

את יום השמעת הקונצ'רטו השלישי לפסנתר בטהובן לא שכח. הנגנים הטובים בעיר ניגנו בקונצרט אחר והוא ליקט תזמורת מן המצאי הקיים. לא היה מספיק כסף כדי לממן ארוחה  ומישהו מחבריו הזמין לכל הנגנים בשר קר ויין על חשבונו. ומה על התווים? המעתיק לא הספיק לסיים את המלאכה ובטהובן ניגן את תפקיד הסולן מול ספר תווים ריק שהוא דפדף בו רק ב"כאילו". ובכל זאת הוא פרץ לדרך חדשה ממש באותו יום. הוא המציא את הקונצ'רטו לפסנתר מחדש.
עם הקונצ'רטו השלישי לפסנתר נפרד בטהובן ממסורת היידן ומוצרט. לכאורה הוא  מתבונן בקונצ'רטו ה-24 של מוצרט, קודמו הגדול ומעתיר עליו שינויים בחשיבה, לא דרמטיים מדי ובכל זאת שינויים צבעוניות חדשה של כלי התזמורת, שינוי בחלוקת הנטל בין הסולן לתזמורת. אנחנו מדברים על תהליך אבולוציוני ולא רבולוציוני. אבל ברור לנו כבר מן השמיעה הראשונה שהקונצ'רטו לפסנתר השתנה, ולתמיד.

את הקונצ'רטו מנגנת מריה ז'ואאו פירז', פסנתרנית שאינה רק אחת הפסנתרניות המעודנות והמרגשות שיש, אלא נמצאת מזמן "מחוץ לקופסא". פירז' פתחה מתחם בפורטוגל, שמיועד לאמנים שיפגשו ויעשירו זה את זה, ובמקביל חנכה במקומות שונים באירופה פעילות מקהלתית לילדים עם מוגבלויות, מתוך מחשבה שמוזיקה לא צריכה להישאר רק באולם הקונצרטים – יש לה משמעות חברתית. פירז' יודעת ועושה.

 

טווח מחיר

170 - 490 ש"ח

משך הקונצרט

כשעה ורבע ללא הפסקה

משך הקונצרט

כשעה ורבע ללא הפסקה

טווח מחיר

170 - 490 ש"ח

עקבו אחרינו