מהטה מנצח על הרקוויאם של ורדי

זובין מהטה

תאריך

09.7.2019

יום שלישי 19:00

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

אמנים

זובין מהטה, מנצח 

מארי אליזבת ויליאמס, סופרן 

אולסיה פטרובה, מצו-סופרן 

גרגורי קונדה, טנור 

אולג טסיבולקו, באס 

המקהלה הישראלית ע”ש גארי ברתיני, בהדרכת רונן בורשבסקי 

המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים, בהדרכת סטנלי ספרבר 

מקהלת באך ממינכן, בהדרכת יוהנה זולר 

תכנית האירוע

ורדי: רקוויאם

מידע על האירוע

מרתק לגלות שמלחינים רחוקים מן הדת, אתאיסטים מוצהרים, חיברו יצירות דתיות מעולות. הרקוויאם של ורדי הוא דוגמה מובהקת. ורדי היה רחוק מן הדת, כפי שהעידה רעייתו  ג'וזפינה סטרפוני, בעצמה קתולית מאמינה: "יש אנשי מוסר שחשים צורך להאמין באל. יש אחרים, מושלמים לא פחות, שמקפידים על מוסריות נוקשה גם מבלי הצורך באמונה."

ורדי ראה ברקוויאם דרך להביע הוקרה לדמות נערצה עליו. בשנת 1863  הגה רעיון  לחבר רקוויאם לזכרו של רוסיני. הרעיון היה שכל פרק יחובר על ידי מלחין אחר וכך ייפרדו כולם ממלחין אהוב. הוא עצמו כתב את הפרק האחרון. היצירה נכתבה אבל ביצועה לא יצא לפועל. מוזיקולוג, שישב בוועדה שבדקה את היצירות השונות, כתב לוורדי: "מאסטרו יקר, חיברתׇ פרק שהוא הגדול ביותר, היפה ביותר והפיוטי ביותר שניתן להעלות על הדעת. דבר כה מושלם לא חובר מעולם ולא יחובר אף פעם." ורדי שב לאותו פרק וממנו יצר רקוויאם מלא, ושוב, לזכרו של יוצר נערץ, הסופר והמשורר אלסנדרו מנזוני.

ביצוע הבכורה ריגש את הקהל האיטלקי. המנצח הגרמני הנס פון בילוב, שנחשב לפרשן מובהק של יצירות וגנר וברהמס פרסם ערב הבכורה במילנו טקסט משמיץ, ששיאו: "מחר תשמעו בכנסיה במילנו אופרה לבושה בבגדי כוהנים, בממדים מפלצתיים..." ברהמס הגיב מהר מאד "פון בילוב עושה צחוק מעצמו, רק גאון יכול היה לחבר יצירה כזאת!"

מנצח ענק כזובין מהטה המוכר בפרשנותו המופלאה ל"רקוויאם" של ורדי יוביל את מאזיניו במתח בלתי פוסק, בהענקת מִשנה משמעות ומשנה תוקף ליצירת הענק למן המלמול החרישי בפתח ה"רקוויאם", דרך תרועות חצוצרות האופפות את הקהל ועד לקטעי הסולו, זׅמרַת הא-קפלה  ותפילת היחיד.

לתזמורת הפילהרמונית  הישראלית חוברות הפעם לא פחות משלוש מקהלות, שתיים מישראל – המקהלה הישראלית ע"ש ברתיני והמקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוזיקה בירושלים – לצד מקהלת באך ממינכן, וכן רביעיית סולנים מעולה: הסופרן קרסימירה סטויאנובה, המצו-סופרן יקטרינה גובנובה, הטנור גרגורי קונדה וזמר הבס אולג טסיבולקו, שמזוהים כולם עם ביצועי מופת עולמיים של הרקוויאם. חגיגה מוזיקלית שאין להחמיץ.

טווח מחיר

180 - 550 ש"ח

משך האירוע

כ-105 דקות ללא הפסקה

משך האירוע

כ-105 דקות ללא הפסקה

טווח מחיר

180 - 550 ש"ח

עקבו אחרינו