מנפרד הונק מארח את מנואל ולזר

מנפרד הונק

תאריך

16.3.2018

יום שישי 14:00

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

אמנים

מנפרד הונק, מנצח 

מנואל ולזר, בריטון 

תוכנית הקונצרט

היידן: סימפוניה מס’ 100 (“צבאית”)

מהלר: שירים על מות ילדים

ר’ שטראוס: סואיטה מתוך “אלקטרה”

מידע על האירוע

“הדבר שהכי חשוב לי, הוא המשמעות שמאחורי המוזיקה, הסיפור שמאחוריה” – מנפרד הונק.

הפילהרמונית שמחה לארח שוב את המנצח הנודע מנפרד הונק, מנהלה המוזיקלי של התזמורת הסימפונית של פיטסבורג בסדרת קונצרטים עם הבריטון הצעיר, תלמידו של תומס קווסטהוף, מנואל ולזר.

כמה תמימה נשמעת היום ביקורת קונצרט שנכתבה ב"מורנינג כרוניקל" הלונדוני, בתחילת 1794 למחרת השמעת הסימפוניה מס' 100 של היידן "שמענו את הקריאה לקרב, את צעידת החיילים, את רעם ההתקפה, את צלצול כל הנשק, ואת גניחות הפצועים ואפילו את זעקת הגיהנום של המלחמה". כל זאת משום שהיידן הוסיף לטימפני המקובלים משולש, מצלתיים, תוף גדול וחצוצרה. ה"רעש" צריך לומר קסם למאזיניו האנגליים של היידן  - בסימפוניה הזאת שכונתה "הצבאית". הלונדונים היו הראשונים ששמעו את היצירה, הרעשנית לכאורה, ובה בעת מדברת אל לב כל מאזין אז ועתה.

שני ילדיו של המשורר פרידריך ריקרט מתו בלילה אחד, ממחלת השָנית. הדרך שלו להתמודד עם האבדן היתה בכתיבת יותר מ-430 שירים על מותם: זעם, כעס וקבלה והשלמה עם הליכתם של הילדים לעולם שכולו טוב. מהלר חיבר מוזיקה לחמישה שירים מתוך אותה אסופה. הוא חיבר את חמשת השירים בתקופות שונות: לפני נישואיו, אחריהם ואחרי לידת בנותיו. הוא עצמו היה לאב שכול כשנתיים לאחר שסיים את הלחנת "שירים על מות ילדים", שלהלכה אינם מחזור שירים מקובל, ועם זאת התזמור מייצר אחדות מרתקת לחמשת השירים. מן המוזיקה של השירים נבטו פרק האדג'טו המפורסם בסימפוניה החמישית והשיר החותם את "השיר על הארץ".

כאשר המנצח מנפרד הונק נמנה עם נגני הפילהרמונית הווינאית וניגן תחת שרביטו של קלאודיו אבאדו את "אלקטרה" האופרה של ריכרד שטראוס הוא נפעם מעוצמת הנוכחות התזמורתית. הממדים הסימפוניים של היצירה הדרמטית אתגרו אותו. זו היצירה היותר סימפונית בין האופרות של שטראוס וזאת הגם שבכל האופרות שלו יש לתזמורת נוכחות עוצמתית. "תהיתי למה איש לא יצר סוויטה סימפונית מן המוזיקה הזאת? האם זו המורכבות? האם מספר הנגנים ששטראוס דורש לאופרה - 110, מרתיע? מוטרד במשך שנים הגעתי למלחין הצ'כי תומש אילה והצעתי לו לחבר על פי האופרה פואמה סימפונית שתספר את סיפור אלקטרה על מורכבתו ועל אכזריותו". אלקטרה נזכיר היא בתם של אגממנון וקליטמנסטרה, קליטמנסטרה ומאהבה איגיסתוס הרגו את אגממנון ויחסם לאלקטרה משפיל. היא אינה מקבלת את מרותם ורק כאשר מגיע אחיה אורסטס, מתוך רצון לנקום את מות אביהם, הזעם הופך לכלי הרצח. אורסטס הורג את קליטמנסטרה ואת אגיסטוס. אלקטרה נתקפת טירוף ופורצת במחול עד מותה. המוזיקה התזמורתית היא מוזיקת קצוות היוצאת מן הדפוס הדרמטי פוסט רומנטי אל גבול הא-טונליות. שכבות של צליל ורב-קוליות מורכבת הם הסממנים המובהקים של היצירה.

טווח מחיר

170 - 490 ש"ח

משך הקונצרט

כשעתיים כולל הפסקה

משך הקונצרט

כשעתיים כולל הפסקה

טווח מחיר

170 - 490 ש"ח

עקבו אחרינו