פרס ראשון – הפסנתרנים הצעירים עם אריה ורדי

אריה ורדי

תאריך

09.3.2018

יום שישי 11:00

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

מיקום

היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א

אולם

אולם הקונצרטים ע"ש לואי

אמנים

אריה ורדי, מנצח, פסנתרן ומנחה 

הרמוני ז’ו, פסנתרנית 

יואב לבנון, פסנתרן 

תוכנית הקונצרט

בטהובן: קונצ’רטו לפסנתר מס’ 2

רחמנינוב: קונצ’רטו לפסנתר מס’ 2

מידע על האירוע

ביום העצמאות ה-69 זכה אריה ורדי בפרס ישראל. בנימוקים להענקת הפרס החשוב ביותר שמדינת ישראל מעניקה לחוקרים, יוצרים, אמנים, ספורטאים ומי שתרמו למארגים החברתיים השונים בארץ, נמצא ורדי ראוי לפרס כאמן  מבצע, כמתווך אמנות לציבור באמצעות תכניות טלוויזיה שונות לרבות "אינטרמצו", שכבר הייתה למותג, ובעיקר כמורה בעל שם עולמי לפסנתר. קצרה היריעה מלהזכיר את שמות כל תלמידיו הישראלים והאחרים, רבים מהם הם מוזיקאים בעלי שם בעולם ובארץ.  בגאווה נציין כאן שמכלל מאות תלמידיו של אריה ורדי – שיוביל מדוכן המנצחים ומן המקלדת שעל הבמה קונצרט ייחודי שכל סולניו הם זוכי פרסים  מצטיינים – לא פחות מחמישים(!) זכו בפרסים ראשונים בתחרויות פסנתר בינלאומיות בארץ ובעולם הגדול. סוד כוחו של קונצרט שסולניו הם זוכי תחרויות צעירים  הוא בכך שהמאזינים לקונצרט יוכלו לציין כבר כעת ולבטח בעוד מספר שנים: "הייתי בקונצרט החשוב הראשון" או משפטים דומים. המנצח בקונצרט כזה חייב לזכור שהוא לא רק מנצח אלא גם "המבוגר האחראי" על כל המשמעויות שיש לצמד המלים הזה.

באשר ליצירות עצמן: הקונצ'רטו השני של בטהובן הוא למעשה יצירתו התזמורתית הראשונה החשובה. אנו מזהים את היצירה כמס' 2 רק משום שהודפסה שנייה. ראשוניותה ניכרת בהשפעות הברורות של מוצרט והיידן ויחד איתן בולט ביצירה הניגוד בין הצד החיוני לבין הצד המהורהר. ניגוד שמצא את ביטויו בכל שלושת פרקי היצירה, והיה לציון דרך של בטהובן ביצירותיו המאוחרות.

הקונצ'רטו השני של רחמנינוב החל את דרכו כשהמלחין הצעיר סבל מחידלון יצירה. לאחר טיפול באמצעות היפנוזה שבה אליו יכולת ההלחנה והקונצ'רטו הוא הביטוי הראשון להצלחת הטיפול, ולכן היצירה הוקדשה לרופא המטפל. היצירה כבשה את הקהל בנוסחה הראשון ובשנת 1946 גם את צמרת מצעד הפזמונים כשפרנק סינטרה שר נעימה מתוכה בלהיטו "ירח מלא וזרועות ריקות". הוויולות והאבוב מציגים את הנושא שהיה ללהיט. קונצ'רטו רומנטי חווייתי, שמהווה תעודה לכוח הרצון של יוצר.

טווח מחיר

170 - 490 ש"ח

משך הקונצרט

כשעה ורבע ללא הפסקה

משך הקונצרט

כשעה ורבע ללא הפסקה

טווח מחיר

170 - 490 ש"ח

עקבו אחרינו