fbpx

גל ניסקה, צ’לן ראשון של התזמורת הפילהרמונית הישראלית מ-2016, הופיע על במות רבות בעולם כסולן, כמוזיקאי קאמרי וכנגן תזמורת. הופעת הבכורה שלו כסולן היתה עם תזמורת ג’וליארד באולם אייברי פישר בניו יורק תחת שרביטו של דניס ראסל דייויס ומאז הופיע עם תזמורות רבות בארה"ב ובאירופה. כנגן קאמרי זכה להכרה במספר תחרויות חשובות בארה”ב, בהן תחרות קולמן ותחרות פישוף, ובין השאר הוענק לו ולשלישיית הפסנתר שלו פרס איגוד המוזיקה של אוניברסיטת הארוורד. כמו כן זכה בפרס הצ’לו ע"ש רחל ודב גוטמן ובפרס חביב הקהל ע"ש מאירה גרא בתחרויות האביב של קרן התרבות אמריקה-ישראל. גל ניסקה החל את לימודי הצ’לו בנס ציונה אצל לודמילה שטרק, המשיך אותם בצפון קרוליינה אצל לאוניד זילפר, השלים אותם בבית הספר ג’וליארד בניו יורק אצל ג’ואל קרוזניק ולימים שימש גם כעוזר ההוראה שלו בבית הספר. הוא השתתף בכיתות אמן של צ’לנים ידועי-שם, בהם יו-יו מא, סטיבן איסרליס, לין הארל, ברנרד גרינהאוס, דויד גרינגס, פראנס הלמרסון, יאנוש שטארקר וראלף קירשבאום. במשך שנתיים שימש כמישנה לצ’לן הראשי של התזמורת הפילהרמונית נויברנדנבורג בגרמניה ומ-2015 הוא מנגן בתזמורת הפילהרמונית הישראלית. זוהי הופעתו הראשונה כסולן עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

קיריל מיכנובסקי נודל ב-1973 למשפחה מוסיקלית בסנט פטרבורג, שם למד בבית הספר למוסיקה של הקונסרבטוריון על שם רימסקי-קורסקוב אצל פרופ’ פישמן ופרופ’ ניקיטין. עלה לארץ עם משפחתו ב-1990, השלים את לימודי התואר הראשון בהצטיינות באקדמיה למוסיקה על שם רובין באוניברסיטת תל-אביב אצל פרופ’ עוזי ויזל ואת לימודי התואר השני השלים באקדמיה למוסיקה ולמחול על שם רובין בירושלים, כתלמידו של פרופ’ חומיצר. בנוסף, הוא בוגר הקונסרבטוריון המלכותי בהאג, הולנד.

קיריל השתתף בכיתות אמן בינלאומיות עם צ’לנים ידועי שם כגון גרינהאוז, מולר, פאריסו, שטראוס, קירשבאום ובוטשר וכן הופיע בפסטיבלים ברחבי העולם, לרבות פסטיבל שלזוויג-הולשטיין, פסטיבל ישראל, קול המוסיקה בגליל העליון ופסטיבל נים בצרפת.

לראשונה הופיע כסולן בגיל 14 עם התזמורת הפילהרמונית של סנט פטרבורג בניצוחו של יבגני מרווינסקי ובהמשך הופיע כסולן עם תזמורות והרכבים קאמריים בארץ ומחוצה לה. השתתף בתחרויות בינלאומיות וזכה בפרסים ובמלגות.

משנת 2002 חבר התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

נולדתי בטשקנט, בירת אוזבקיסטן, בשנת 1963. התחלתי לנגן בצ’לו ובפסנתר בגיל 6 בביה"ס אוספנסקי לילדים מחוננים. המורה שלי, ולדימיר פובר, היה הצ’לן הראשון של האופרה ובוגר האקדמיה של מוסקבה. לאחר שסיימתי בית ספר תיכון התקבלתי לאקדמיה למוסיקה ע"ש גנסין במוסקבה. במשך 5 שנים לימד אותי ויקטור סימון, תלמידו של סימיון קוזולופב, מי שייסד את האסכולה הצ’לנית הרוסית המודרנית. מורי, שעד היום משמש כצ’לן ראשון של תזמורת הרדיו של מוסקבה, בעל עיטור כבוד של רוסיה.

בגיל 22 עברתי למולדביה, שם נמניתי כצ’לן ראשון של תיאטרון האופרה המולדבי ונגן ראשון של תזמורת הרדיו הקאמרית של מולדביה. ב-1990 עליתי עם משפחתי לישראל והצטרפתי ראשית לתזמורת ראשון לציון ולאחר מכן לקאמרטה רחובות בניהולו של אבנר בירון. התקבלתי לתזמורת הפילהרמונית הישראלית ב-1992.

אני מאוד פעיל כנגן מוסיקה קאמרית, והתמזל מזלי ללמוד אצל מורים מעולים במוסקבה, אלכסנדר ריז וולרי סומולוטוב. אני נמנה בין החברים המייסדים של האנסמבל למוסיקה קאמרית של תל-אביב וכיום משמש כחבר ברביעיית המיתרים של התזמורת הפילהרמונית הישראלית יחד עם עמיתיי איליה קונובלוב, רומן שפיצר ושמואל גלזר. במסגרת הסידרה למוסיקה קאמרית של התזמורת הופעתי עם אמנים בינלאומיים כמקסים ונגרוב, גיל שחם, יפים ברונפמן, עמנואל אקס וסאיאקה שוג’י.
אשתי, אלכסנדרה, היא פסנתרנית מצויינת, המלווה שלי והשותפה שלי המועדפת בנגינת מוסיקה קאמרית. יש לנו בן אחד המשרת בחיל האוויר ובתי היא כנרת.