ארכיון התזמורת

ארכיון התזמורת הוקם בתחילת שנות ה-80 על ידי מר היינץ ברגר, שהיה נגן אבוב וקרן אנגלית בתזמורת. עד אז, נשמרו החומרים בארגזים המפוזרים במחסנים של התזמורת ביחד עם חפצים אחרים.

 

אלברט אינשטיין נשיא הכבוד של קרן אמריקה ישראל

ברגר גייס למשימה זו מספר חברי תזמורת שפרשו באותו זמן, ביניהם גם היינריך שיפר ובהמשך מתי גרבלר, שניהם נגני טרומבון. חלק ניכר מהמידע ששמור בארכיון היום הינו הודות לעבודתם היסודית והמבורכת של אותם גמלאים שעשו את עבודתם, בראשית ימי הארכיון, בהתנדבות ובמסירות.

תחילה אורגנו חומרי הארכיון בבית ההארחה של התזמורת ברחוב ש”י עגנון בתל אביב. עם סגירתו של בית ההארחה בשנת 2000 הועתק הארכיון לבניין “אוהל שם” שברחוב בלפור. ב- 2009 עבר הארכיון לבית התפוצות ועם השלמת השיפוץ בשנת 2014 , מצא הארכיון את משכן הקבע בחלל מתאים ומרווח בקומת המסד של היכל התרבות המחודש ע”ש צ’רלס ברונפמן.

 

בארכיון התזמורת נמצאים תצלומים, כרזות, מסמכים, הקלטות, תכניות, קטעי עיתונות ומזכרות מאירועים שונים לאורך השנים ומסיורי התזמורת בחו”ל. מכיוון שתולדות התזמורת שלובים מאז הקמתה בקורות העם והמדינה – ביקור בארכיון הינו מסע אל העבר של התזמורת ושל הישוב היהודי ומדינת ישראל.
ארכיון התזמורת משרת את התזמורת עצמה, על מחלקותיה השונות ובמקביל מקבל פניות רבות מהארץ ומחו”ל. הארכיון מספק חומרים לאירועים שונים הקשורים בתולדות המדינה או התזמורת, כתיבת ספרים או הפקת סרטים וכן לכתיבת עבודות עבור סטודנטים, חוקרים ואנשי אקדמיה.

 

 

נגני התזמורת בהפסקת צהריים

בשנת 2012, הודות לתרומתה הנדיבה של גב’ נטלי כץ, הוחל בהקמת ארכיון תצלומים דיגיטלי על שם מאריי ס. כץ. אוסף התצלומים, המכיל למעלה מ- 15,000 תצלומים היסטוריים, שצולמו על ידי צלמים רבים מראשית ימי התזמורת ועד היום, עובר תהליך שימור ודיגיטציה באתר ייעודי ויהיה נגיש בקרוב דרך עמוד זה באתר התזמורת.

ניתן ליצור קשר באמצעות טלפון 03-6290147 או במייל ipoarc@gmail.com

עקבו אחרינו