fbpx
בית>העונה ה-84: פרידה ממאסטרו מהטה לאחר יובל שנים

העונה ה-84: פרידה ממאסטרו מהטה לאחר יובל שנים

העונה הקרובה תהיה עונה מיוחדת במינה – פרידה ממאסטרו זובין מהטה, מנצח בעל שם-עולם, שהיה הקברניט של התזמורת הפילהרמונית במשך שנות-דור והוביל אותה להישגים גדולים. רבים מאיתנו לא הכירו את התזמורת ללא דמותו של זובין מהטה. עבורנו, התזמורת היא מהטה – מהטה הוא התזמורת. השיאים האמנותיים שאליהם הגיעה התזמורת בהנהגתו של המאסטרו, הם כר פורה להמשך פעילותה ושגשוגה.

לסדרות העונה

לתכנית העונה המלאה

לרכישת מינוי וכרטיסים התקשרו 3766*

פתיחה מרגשת – חגיגות תום יובל

קונצרטי הפתיחה של העונה השמונים וארבע יהיו הקונצרטים האחרונים שעליהם ינצח מאסטרו מהטה טרם פרישתו. כמחווה אישית לכבודו, תגיע שורה של כוכבים, חברים קרובים של המאסטרו ושל התזמורת: יבגני קיסין (שינגן את הקונצ’רטו מס’ 2 של ליסט וגם יופיע בקונצרט מיוחד), יפים ברונפמן (שינגן את הקונצ’רטו מס’ 2 של ברהמס), רודולף בוכבינדר (שינגן את “הקיסר” של בטהובן), ודניס מטסויב (שינגן את הקונצ’רטו מס’ 3 של רחמנינוב). בחגיגות יתארחו גם פנחס צוקרמן, גיל שחם, לאונידס קבקוס ומישה מאיסקי.

בקונצרט סיום מיוחד של החגיגות, יחתום מאסטרו מהטה את כהונתו כמנהל מוזיקלי עם חברו הטוב יצחק פרלמן ועם הזמרות חן רייס ואוקה פון דר דמראו, שתשתתפנה בביצוע הסימפוניה השנייה של מהלר. לבקשתו האישית של מאסטרו מהטה, קונצרטי פרידה אלה בפתיחת העונה יהיו כולם חלק מהסדרות למנויים. לדאבוננו, הם יתקיימו רק בתל אביב, מאחר שהאולמות בירושלים ובחיפה אינם פנויים בתקופת שהותו של המאסטרו בארץ.

להב שני, המנהל המוזיקלי המיועד של התזמורת

מאסטרו להב שני יגיע פעמיים במהלך העונה. הראשונה בהן תהיה בחודש דצמבר, אז תצטרף אליו הפסנתרנית מרתה ארגריך, שתנגן קונצ’רטי של ראוול ובטהובן. ביולי יחזור שני לסיום העונה וינצח על הקונצ’רטו לתזמורת של ברטוק, ועל תכנית מיצירות צ’ייקובסקי – הסימפוניה מס’ 4 והקונצ’רטו לכינור עם יוליאן רחלין.
באוקטובר 2020 (העונה ה-85) יתחיל להב שני את תפקידו כמנהל המוזיקלי של התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

אמן הבית הראשון של התזמורת – סר אנדרש שיף, בחגיגות 250 שנה להולדת בטהובן

יחד עם כל עולם המוזיקה, נציין גם אנחנו 250 שנה להולדתו של לודוויג ואן בטהובן, הן בקונצרטים בניצוחו ובנגינתו של סר אנדרש שיף והן בשילוב יצירות נוספות של המלחין הדגול בקונצרטים אחרים לאורך העונה. לראשונה בתולדות התזמורת הפילהרמונית הישראלית מינתה התזמורת אמן בית (Artist in Residence). בעונה הקרובה יהיה אנדרש שיף אמן הבית הראשון של התזמורת. שיף ינגן וינצח מהמקלדת על קונצ’רטי מס’ 2, 3 ו-4, ינצח על הסימפוניה השמינית וינגן את הקונצ’רטו “המשולש” יחד עם הכנר רנו קפוסון והצ’לן אדגר מורו. כמו כן, יציג שיף את בן חסותו, הכנר סטיבן וארטס, שינגן את הקונצ’רטו לכינור של בטהובן. במסגרת החגיגות ייתן שיף רסיטל מיוחד ממיטב הסונטות של המלחין.

מנצחים וסולנים אורחים

קיריל פטרנקו, המנהל המוזיקלי של הפילהרמונית של ברלין,  יחזור אלינו וינצח על הסימפוניה מס’ 3 של ברהמס ועל “טיל אוילנשפיגל”של ריכרד שטראוס. בנובמבר ינצח יואל לוי על “רקוויאם מלחמה” של בריטן ובינואר 2020 ישוב אלינו מאריי פרחיה. פרחיה ינצח על “הבלתי גמורה” של שוברט וינגן את הקונצ’רטו השלישי של בטהובן. ג’נאנדראה נוזדה מסיים העונה את כהונתו כמנצח האורח הראשי של התזמורת, אך ימשיך להגיע ולנצח על התזמורת גם בעתיד. נוזדה ינצח על האופרה “אותלו” מאת ורדי, על הסימפוניה הרביעית מאת שומאן ועל הקונצ’רטו הראשון לפסנתר של ברהמס עם עמנואל אקס. במסגרת חגיגות יום הולדתו השבעים הזמין פנחס צוקרמן יצירה מהמלחין הישראלי אבנר דורמן – קונצ’רטו “כפול” לכינור ולצ’לו – אותה ינגן לצדה של אשתו הצ’לנית אמנדה פורסיית. כמו כן ינצח צוקרמן על וריאציות אניגמה מאת אלגר. קנט נגנו, מגדולי המנצחים הפועלים כיום בעולם, מוביל השנה מיזם של הקלטת כל הסימפוניות של גוסטב מהלר. נגנו ינצח על הסימפוניה מס’ 3 של מהלר, כחלק ממיזם תרבותי חשוב זה.  המנצח הפיני אוסמו ונסקה יחזור אלינו גם בעונה זו וינצח על יצירות מאת סיבליוס ומנדלסון. יחד איתו יגיעו אמן כלי הנקישה מרטין גרובינגר וזמר הבריטון תומס המפסון, שיבצע שירים של שוברט. בפברואר נארח את המנצח אנדראה בטיסטוני, בשתי תוכניות: בראשונה ינצח על הסימפוניה השמינית של דבוז’ק ו”לילות קיץ” של ברליוז עם המצו-סופרן סופי קוך, ובשנייה על יצירות מאת מוסורגסקי, בהן שירים בביצוע המצו-סופרן יקטרינה גובנובה.

אינטרמצו – שישי של תרבות בפילהרמונית

סידרת קונצרטים ייחודית, המתקיימת בימי שישי ב-11 בבוקר ומשלבת בילוי נינוח באכסדרת ההיכל, עם קפה ומאפה, עיתוני סוף השבוע והרצאה מקדימה. השנה נארח את פרופ’ עודד זהבי, אורן נהרי, פרופ׳ משה צוקרמן, פרופ’ מיכאל וולפה ואראלה קינן.

הפילהרמונית לילדים

גם העונה נציע מבחר קונצרטים ופעילויות לילדים בגילים שונים: סידרת הדגל היא “הפילהרמונית לילדים” באולם לואי, המיועדת לילדים מגיל שש ומעלה, בה יתארחו העונה אלי גורנשטיין, דרור קרן, עמנואל חנון, אניה בוקשטיין וירדן בר-כוכבא הלפרין. לצד הסידרה באולם לואי, יתקיימו קונצרטים לילדים בהרכבים קאמריים באולם צוקר בשבת בבוקר, ובני הגיל הרך (מגיל שלוש) מוזמנים לשעות סיפור מוזיקליות, עם שחקנים ונגנים.

אולם צוקר: הסדרות הקאמריות, הרצאות על מוזיקה ועוד

הסדרות הקאמריות של התזמורת יתקיימו באולם צוקר, וינגנו בהן הרכבים קאמריים של נגני התזמורת, בהשתתפות אורחים מן הארץ ומן העולם:

עמנואל אקס, רנו קפוסון, אדגר מורו, תמרה סטפנוביץ’, יוליאן רחלין, להב שני ועוד. סדרות נוספות באולם צוקר הן “מדברים מוזיקה”, סידרת הרצאות עם פרופ’ מיכאל וולפה, וכן “קלאסיקה אחרת” – מפגשים ייחודיים בין יוצרים ואמנים ישראלים והרכבים של נגני התזמורת.

אנו נרגשים וגאים לפרוס בפניכם את תוכניותינו לעונה החדשה ומצפים לראותכם בהיכל התרבות ע״ש צ’רלס ברונפמן בתל אביב, במרכז הקונגרסים בירושלים ובאודיטוריום חיפה