fbpx
בית>מ”ההכתרה” ועד “הרקוויאם”: העונה ה-83 של הפילהרמונית

מ”ההכתרה” ועד “הרקוויאם”: העונה ה-83 של הפילהרמונית

בסתיו הקרוב תיפתח העונה ה-83 של התזמורת, עונה שתעמוד בסימן סיומו של עידן: תהיה זו העונה האחרונה תחת ניהולו המוזיקלי של זובין מהטה. מאסטרו מהטה יפתח את העונה שלאחריה – העונה ה-84 – ויפרוש בסתיו 2019, בתום 50 שנות פעילות בתזמורת. התוכנית האמנותית לעונה היא פסיפס חגיגי של יצירות מופת אהובות ומוכרות לצד מוזיקה בת-זמננו, ורשימת המבצעים היא מפגן מרשים של אמנים.

 

 

לסדרות העונה

לתכנית העונה המלאה

לחידוש המנוי התקשרו 3766*

 

 

פתיחה סוחפת

העונה תיפתח תחת שרביטו של מאסטרו מהטה. ביצוע בכורה ל”נביא” מאת אורי ברנר, הקונצ’רטו לפסנתר של שומאן בביצועה של מרתה ארגריך ומיסת “ההכתרה” של מוצרט, עם ארבעה זמרים אורחים ומקהלת באך ממינכן. בקונצרטים הבאים ינגן דניס מטסוייב את הקונצ’רטו לפסנתר מס’ 3 של בטהובן, וגל ניסקה, צ’לן ראשון בפילהרמונית, ינגן את הקונצ’רטו לצ’לו מס’ 2 של היידן.

 

 

מנצחים אורחים הופעות בכורה לאלן גילברט ולסשה גצל  

להב שני

להב שני

אנו גאים ושמחים לארח השנה את מאסטרו אלן גילברט, ששימש עד אשתקד כמנהלה המוזיקלי של הפילהרמונית של ניו יורק, וכן
את סשה גצל, יליד אוסטריה, המשמש מנהל מוזיקלי של התזמורת הפילהרמונית בורוסה באיסטנבול מאז 2007. גילברט ינצח על “מן העולם החדש” של דבוז’ק ועל יצירות של ובר ורחמנינוב וכן על הסימפוניה השלישית של נילסן. גצל ינצח על “שחרזדה” של רימסקי-קורסקוב, “האיטלקית” של מנדלסון ועל “הקיסר” מאת בטהובן עם הפסנתרן דניל טריפונוב.
בין המנצחים הנוספים שנארח – פבלו הראס-קסדו, שניצח בעונה החולפת על “פולחן האביב” של סטרווינסקי. הראס-קסדו ינצח על הסימפוניה מס’ 5 של מהלר, על ה”בולרו” של ראוול ועל יצירות נוספות.
מאסטרי ג’נאנדראה נוזדה, מנצח אורח ראשי של התזמורת, וסילי פטרנקו ומנפרד הונק יבקרו אותנו שוב בעונה הקרובה וינצחו בין היתר על “ארואיקה” של בטהובן, “רקוויאם גרמני” של ברהמס וסימפוניית “האביב” של שומאן. כריסטוף אשנבך ינצח על התשיעית של מהלר ואילן וולקוב ינצח על “קדיש” של לאונרד ברנשטין.
להב שני, המנהל המוזיקלי המיועד של התזמורת, ינצח על “סימפוניה פנטסטית” של ברליוז וכן על הקונצ’רטו השני לפסנתר של שוסטקוביץ’, שבו גם ינגן את תפקיד הסולן הפסנתרן.

 

ליד הפסנתר: ארגריך, מטסוייב, נרינג, בוניאטישבילי וטריפונוב  

מרתה ארגריך

מרתה ארגריך

בעונה הקרובה נארח את מרתה ארגריך, הפסנתרנית הווירטואוזית שעלתה על הבמה העולמית עם זכייתה בתחרות שופן היוקרתית בוורשה בשנת 1965. מאז נוספו למדף הפרסים שלה שלושה פרסי “גראמי” והיא מרבה להופיע עם תזמורות מובילות בעולם.
שימון נרינג, פסנתרן פולני בן 23 בלבד, שזכה בשנה שעברה בתחרות רובינשטיין היוקרתית, יגיע אלינו לראשונה. נרינג ינגן את הקונצ’רטו הראשון של שופן. חטיה בוניאטישבילי תשוב אלינו הפעם עם קונצ’רטו מס’ 20 של מוצרט; דניס מטסוייב ודניל טריפונוב יצטרפו אף הם בהמשך העונה כמו גם הפסנתרן הישראלי-אמריקאי ינון ברנתן.

 

 

 

 

עלי כינור: גושוע בל, ליסה בתיאשבילי ולאונידס קבקוס      

מספר כנרים אורחים יכבדו אותנו השנה בכישרונם: בל ינגן את הקונצ’רטו של דבוז’ק ואת הקונצ’רטו השלישי של סן-סנס, בתיאשבילי תנגן את הקונצ’רטו השני של פרוקופייב וקבקוס ינגן את הקונצ’רטו של שוסטקוביץ’.

 

ג'ושוע בל

 

 

 

“לני בן מאה”: מאה שנה להולדתו של לאונרד ברנשטין

לאונרד ברנשטין היה אחד המוזיקאים, המנצחים והמלחינים האמריקנים הדגולים במאה ה-20 ותרם תרומה מכרעת להתפתחותה המקצועית של התזמורת שלנו לאורך שנים רבות, עד למותו ב-1990. השנה נציין מאה להולדתו בכמה אירועים: יצירתו “קדיש” תנוגן על ידי התזמורת בניצוחו של אילן וולקוב, עם זמרת הסופרן חן רייס והשחקן איתי טיראן. לפני הקונצרט יוקרנו 2 סרטים תיעודיים על חייו של מאסטרו ברנשטין. כמו כן ייערכו קונצרטים מיוחדים (שעליהם תבוא הודעה בנפרד) עם יצירתו “קנדיד” ועם שירים מתוך מחזות זמר שהלחין – ביניהם “סיפור הפרברים”, “יום בניו יורק” ואחרים.

 

 

הפילהרמונית בגינס מוזיקה לשעת ערב מאוחרת

הפילהרמונית בג’ינס מפגישה את הקהל עם מוזיקה קלאסית באווירה משוחררת יותר, עם מופע חימום ובירה ע”ח הבית באכסדרה. את הקונצרטים ינחו ידוענים מעולם הבידור; השנה יתארחו אצלנו אסתר רדא, קובי מידן, ציפי פינס, גיא פלג, ליאור אשכנזי ורן דנקר.

 

 

הפילהרמונית לילדים   

הסידרה לילדים תיפתח השנה לצלילי כינורות: הכנרים המובילים של התזמורת וסולנים צעירים ינגנו ביחד ולחוד, בניצוחו של רומן שפיצר, נגן ויולה ראשון בפילהרמונית. בקונצרט השני “נטוס” אל הירח ונעסוק במוזיקה בין כוכבים בניצוחו ובהנחייתו של רוני פורת. על הקונצרט השלישי ינצח שמואל אלבז שגם ינחה אותו ויוביל אותנו למסע בין-תרבויות לצלילי המנדולינה שלו. ערן ראמי, נגן חצוצרה בפילהרמונית, ינצח על הקונצרט הרביעי, שאותו ינחה טל מוסרי. בקונצרט סיום העונה “נערבב” צלילים ומטעמים מהמטבח של רוסיני. רוני פורת ינצח על הקונצרט וינחה אותו.

 

 

 

אולם צוקר: הסידרה הקאמרית, הרצאות מוזיקליות ועוד  

האולם החדש, שנפתח בשנה שעברה, מאפשר לנו לקיים אירועים בעלי אופי אינטימי יותר: הרצאות בנושאי מוזיקה, קונצרטים קאמריים ושילובים מקוריים בין מוזיקה קלאסית לאמנויות שונות, וסדרה נוספת לילדים.

 

 

 

סיומה של עונה וסיומו של עידן: מהטה מנצח על הרקוויאם של ורדי

במחצית הראשונה של חודש יולי 2019, יעלה על הדוכן מאסטרו מהטה וינצח על התוכנית האחרונה שלו כמנהלה המוזיקלי של התזמורת. באופן סמלי, בחר המאסטרו לחתום חמישה עשורים של פעילות מוזיקלית ביצירה בעלת היסטוריה מרגשת ונוגעת ללב, המשלבת עצב ופרידה, עם רגשי תודה עמוקים.

אנו שמחים וגאים להציג בפניכם את העונה החדשה שלנו, עונה מגוונת, מחדשת ומעניינת, עם יצירות ומוזיקאים מוכרים ואהובים, לצד יצירות חדשות ומפתיעות, ומוזיקאים שטרם עלו על בימתנו.

להתראות בהיכל התרבות ע”ש צ’רלס ברונפמן, תל אביב, במרכז הקונגרסים בירושלים ובאודיטוריום חיפה. 

 

 

 

Photo credits

Zubin Mehta: Oded Antman

Lahav Shani: Marco Borggreve

Martha Argerich: Adriano Heitman

Gianandrea Noseda: Sherman 2014

Christoph Eschenbach: Luca Piva

Joshua Bell: Lisa Marie Mazzucco

Denis Matsuev: Evgeny Evtyukhov

Manfred Honeck: Felix Broede

Daniil Trifonov: Dario Acosta

Leonidas Kavakos: Marco Borggreve

Alan Gilbert: Peter Hundert

Thomas Hampson: Jiyang Chen

Vasily Pertrenko: Mark McNulty

Pablo Heras-Casado: Fernando Sancho

Khatia Buniatishvili: Gavin Evans

Chen Reiss: Paul Marc Mitchell

Ilan Volkov: James Mollison

Lisa Batiashvili: Sammy Hart DGG

Inon Barnatan: Marco Borggreve

Sascha Goetzel: Özge Balkan

Szymon Nehring: Bartek Barczyk