fbpx
בית>פרויקט סולמות – מוזיקה לשינוי חברתי

פרויקט סולמות – מוזיקה לשינוי חברתי

אודות סולמות – מוזיקה לשינוי חברתי

תכנית סולמות – מוזיקה לשינוי חברתי החלה את פעילותה בשנת 2010  על ידי התזמורת הפילהרמונית הישראלית. התוכנית פותחת את עולם המוזיקה בפני ילדים המגיעים ממגזרים שונים, מהפריפריה ומרקע סוציו-אקונומי נמוך, מתוך מטרה לשפר את יכולתם הקוגניטיבית, הישגיהם בלימודים ויכולתם לפעול במשותף בתוך קבוצה (נגינה בתזמורת ). כך מוענק להם סיכוי טוב יותר להתפתחותם כבוגרים מצליחים וכאזרחים תורמים לקהילה.

בשנותיה הראשונות פעלה תכנית סולמות – מוזיקה לשינוי חברתי בליווי  הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל אביב, אשר בחנה את השפעתה החברתית והרגשית על חיי הילדים המשתתפים בתכנית. לאורך השנים, הניבה לנו דרך פעולה זו, של בחינה מתמדת והצבת יעדים ברורים, הישגים משמעותיים שבהם אנו מבחינים כמעט מדי יום, בכל רחבי הארץ.

ההשתתפות בתכנית מגבירה את ביטחונם העצמי של הילדים ומקנה להם תחושת שייכות וגאווה אמיתית כשהם מקבלים לרשותם את כלי הנגינה שלהם, המושאל להם לכל תקופת נגינתם.

למעלה מ-10,000 ילדים ובני נוער בכיתות ג’ – י”ב, מהם 60 הסובלים מעיוורון או מליקויי ראיה, השתתפו לאורך השנים בתכנית. הם מגיעים מכל רחבי המדינה, מבאר שבע, מצפה רמון, ערד, רחובות, אור עקיבא, פרדס חנה, עפולה עילית, נצרת ומגדל העמק.

כולם זוכים להדרכה מוזיקלית אישית, עובדים בקבוצות קטנות ולומדים נגינה במבחר כלי נשיפה והקשה: חצוצרה,בריטון, טרומבון, חליל צד , סקסופון, קלרנית, עוד, נאי, דרבוקה וכלי הקשה שונים. כל אחד מכלים אלה הופך לחבר טוב וקרוב של הילדים בזכות עבודה מסורה של הצוות המוזיקלי שלנו – 52 מורים ומנצחים, מוזיקאים מוכשרים, המנגנים ומופיעים על במות ברחבי הארץ ומהווים השראה לכל אחד ואחת מאותם ילדים וילדות.

את ההצלחה וההשפעה על עולמם אנו רואים בבירור כאשר  המוזיקה מעניקה לכל התלמידים, גם לחלשים מבניהם, הזדמנות שווה, למצוא את החוזקה והכישרון הטמון בהם.

הגישה החינוכית של “סולמות” דוגלת במתן ההזדמנות ללמוד נגינה במשך 3 שנים לפחות ולאפשר את המשך לימודיהם של המצטיינים מביניהם . את התלמידים המצטיינים אנו מעודדים במילגות מיוחדות ומלווים אותם לאורך שנים, גם לאחר שסיימו את תקופת לימודיהם ב”סולמות” במסגרת בית הספר או הקהילה.  ישנם אף מצטיינים במיוחד, הבוחרים במוזיקה כדרך חיים, ובזכות התוכנית , ובעיקר בזכות ההתמדה שלהם, הצליחו ועשו רסיטל בגרות במוזיקה ואף התקבלו לתזמורת צה”ל.

המוזיקה נוגעת בנפשו של כל אחד ופותחת צוהר לעולמות חדשים, במיוחד עבור הילדים שמשתתפים בתוכנית “סולמות”. הם לומדים להיות קשובים, רוכשים ביטחון עצמי, משפרים את כישוריהם החברתיים ומתקשרים עם הסביבה באמצעות המוזיקה.

לתוכנית סולמות יש מוטבים עקיפים במספר מעגלים:

המשפחה- תלמיד “סולמות” הופך לגורם חיובי מוביל במשפחה , דוגמא להצלחה ומקור לגאווה להורים ולאחים , שבזכותו נחשפים גם הם לעולם המוזיקה .

הקהילה – תלמידי ובוגרי “סולמות” משפעים על הסביבה הקרובה בקהילה ומקרינים עליה את השינוי שחל בהם , השיפור בהישגים, בהתנהגות , ביכולת ההקשבה לזולת , משמעת עצמית , שפה ואופן הדיבור. הנגנים הצעירים מהווים מודל בקהילה לשינוי והצלחה.

בבתי ספר בהם פועלת התכנית יש שיפור באקלים הבית ספרי, ירידה בסממני אלימות מילולית ופיזית.

התכנית למתקדמים מבית “סולמות”, הנתמכת ע”י קרן עזריאלי, מותאמת במיוחד לנגנים בהרכבי המצוינות בביה”ס ולבוגרי התכנית התלת שנתית בבתי הספר היסודיים. במהותה מיועדת התכנית להעשיר את יכולותיהם של התלמידים בנגינה ולסייע לקידומם המירבי.

התכנית פועלת בתיאום עם קונסרבטוריונים ובתי ספר למוזיקה בכל המדינה.

כ-45 משתתפי התכנית למתקדמים זוכים להצטרף לתזמורת “סולמות” הארצית, המתכנסת מספר פעמים בשנה. בנוסף, אנו מאמינים בהעשרה מוזיקלית המתרחשת גם מחוץ למסגרת של “סולמות”, לשם כך אנו יוזמים מפגשים מוזיקליים עם נגני התזמורת הפילהרמונית הישראלית, המבקרים במקומות השונים בהם פועלת “סולמות”, מנגנים לתלמידים ומשוחחים עימם .

מדי שנה מתקיים כנס קיץ של התזמורת הארצית של “סולמות” בתמיכת משפחת גלוקסמן לזכר חנה גלוקסמן.

תכנית “סולמות” נתמכת ע”י אגודת הידידים של הפילהרמונית הישראלית בארה”ב, קרן התזמורת הפילהרמונית, קרן עזריאלי, קרן אספר, עיריות ומועצות מקומיות:  אור עקיבא, רחובות, מצפה רמון, ערד, באר שבע-תכנית “כיוונים”, מגדל אור, אמונה נוה מיכאל, ותורמים פרטיים.

יו”ר עמותת “סולמות”- גב’ רחל עופר

מנהלת “סולמות”- אירית רוב

 לאתר סולמות