fbpx
בית>פרויקט סולמות

פרויקט סולמות

אודות סולמות – מוזיקה לשינוי חברתי

תכנית סולמות – מוזיקה לשינוי חברתי החלה את פעילותה בשנת 2010  על ידי התזמורת הפילהרמונית הישראלית. התוכנית פותחת את עולם המוזיקה בפני ילדים המגיעים מרקע סוציו-אקונומי נמוך ממגזרים שונים, מתוך מטרה לשפר את יכולתם הקוגניטיבית, הישגיהם בלימודים ויכולתם לפעול במשותף בתוך קבוצה (נגינה בתזמורת ו/או שירה במקהלה). כך מוענק להם סיכוי טוב יותר להתפתחותם כבוגרים מצליחים וכאזרחים תורמים לקהילה.

 

החל מיומה הראשון פועלת סולמות – מוזיקה לשינוי חברתי בליווי  הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל אביב, הבוחנת את השפעתה החברתית והרגשית על חיי הילדים המשתתפים בתכנית. לאורך השנים, הניבה לנו דרך פעולה זו, של בחינה מתמדת והצבת יעדים ברורים, הישגים משמעותיים שבהם אנו מבחינים כמעט מדי יום, בכל רחבי הארץ.

ההשתתפות בתכנית מגבירה את ביטחונם העצמי של הילדים ומקנה להם תחושת שייכות וגאווה אמתית כשהם מקבלים את כלי הנגינה שלהם, המושאל להם לכל תקופת נגינתם.

למעלה מ-10,000 ילדים ובני נוער בכיתות ג’ – י”ב, מהם 60 הסובלים מעיוורון או מליקויי ראיה, השתתפו לאורך השנים בתכנית. הם מגיעים מכל רחבי המדינה, מבאר שבע, מצפה רמון, ערד, יבנה, רחובות, תל אביב-יפו, פרדס חנה, חיפה, כרמיאל , עפולה, נצרת ומהמגזר הבדואי בנגב – אל קסום שגב שלום וכסייפה.

 

כולם זוכים להדרכה מוזיקלית אישית ועובדים בקבוצות קטנות על מבחר כלי נגינה שנבחרו על ידם כגון  חצוצרה, תופים, טרומבון, חליל צד , סקסופון, קלרנית, כינור , צ’לו , עוד, דרבוקה, קאנון  וגיטרה, כל אחד מכלים אלה הופך לחבר טוב וקרוב של הילדים, בזכות עבודה אישית של הצוות המוזיקלי שלנו – 65 מורים ומנצחים, מוזיקאים מוכשרים, המנגנים ומופיעים על במות ברחבי הארץ ומהווים השראה לכל אחד ואחת מאותם ילדים וילדות. הכל אפשרי ומוזיקה היא המפתח להצלחה.

 

את ההצלחה וההשפעה על עולמם אנו רואים בבירור כאשר מדובר בילדים המגיעים מרקע סוציו-אקונומי נמוך. יש גם ילדים שמגיעים לתוכנית לאחר שחוו טראומה, הם נעים בחלל ללא מטרה או תחושת מסוגלות, והמוזיקה מעניקה להם את אותה תחושה שהם יכולים לבצע כל משימה. אנו צופים בהם מופיעים על במה, מול קהל, כשווים מול שווים.

הם שואפים לנצח בכל מחיר, להצטיין בכל תחום, והרצון הזה מחלחל לכל תחום בחייהם. כל אחד ואחת מהם מרגיש שהוא יכול לשנות כל תכונה או מצב בחייו, החל מעולם הלימודים הפורמליים וכלה בשינוי אישי. בעינינו כולם מצטיינים – כל מי שמשקיע מאמץ במוזיקה ובוחר להצטיין. ישנם אף מצטיינים במיוחד, הבוחרים במוזיקה כדרך חיים, ובזכות התוכנית, ובעיקר בזכות עצמם, עושים בגרות במוזיקה וחלקם מתעתדים להמשיך לתכניות לימוד מתקדמות במוזיקה באקדמיה ובמסגרות אחרות.

המוזיקה נוגעת בנפשו של כל אחד ופותחת צוהר לעולמות חדשים, במיוחד עבור הילדים שמשתתפים בתוכנית סולמות. הם לומדים להיות קשובים לגוף שלהם, מקבלים ביטחון עצמי, משפרים את כישוריהם החברתיים ומתקשרים עם הסביבה דרך המוזיקה.

 

לתוכנית סולמות יש מוטבים עקיפים במספר מעגלים:

המשפחה- תלמיד סולמות הופך לגורם חיובי מוביל במשפחה , דוגמא להצלחה ומקור לגאווה להורים ולאחים , שבזכותו נחשפים גם הם לעולם המוזיקה .

הקהילה – תלמידי ובוגרי סולמות משפעים על הסביבה הקרובה בקהילה ומקרינים עליה את השינוי שחל בהם , השיפור בהישגים, בהתנהגות , ביכולת ההקשבה לזולת , משמעת עצמית , שפת ודרך הדיבור. הנגנים הצעירים מהווים מודל בקהילה לשינוי והצלחה.

בית הספר – יש מסקנות חד משמעיות כי בבתי ספר בהם פועלת התכנית יש שיפור באקלים הבית ספרי, ירידה בסממני אלימות מילולית ופיזית.

 

סולמות – תכנית הממשיכים למתקדמים

התכנית למתקדמים מבית סולמות, מותאמת במיוחד לנגנים בהרכבי המצוינות בביה”ס ולבוגרי התכנית התלת שנתית בבתי הספר היסודיים. במהותה מיועדת התכנית להעשיר את יכולותיהם של התלמידים בנגינה עצמאית אך בעיקר, לסייע לנו לאתר את המצטיינים ובעלי הרצון להתפתח שביניהם.

התכנית פועלת בתיאום עם קונסרבטוריונים ובתי ספר למוזיקה בכל המדינה.

175 משתתפי התכנית למתקדמים זוכים להצטרף לתזמורת סולמות הלאומית, המתכנסת מספר פעמים בשנה על מנת להשתתף בסדנאות וכיתות אומן. בנוסף, אנו מאמינים בהעשרה מוזיקלית המתרחשת גם מחוץ למסגרת של סולמות, לשם כך אנו יוזמים מפגשים מוזיקליים עם תזמורות עירוניות וקבוצות לימוד מכל רחבי המדינה, לרבות תכנית במיוחד תכניות התזמורת הפילהרמונית הישראלית .

הלימודים במסגרת תכנית סולמות, נחשבים בחלק מן המקרים גם כחלק מתכנית הלימודים לתעודת הבגרות. כך קורה שילדים זוכים להעשיר את תעודת הבגרות שלהם, להשתתף ברסיטלים כבחינת בגרות ולזכות בנקודות.

כל מקצוע נרכש שכזה, מעניק להם מקפצה משמעותית לקראת החיים כאדם בוגר. בשנת 2018 שני בוגרים שלנו מהתכנית בנווה מיכאל עברו את המבחן והרסיטל בהצלחה רבה בנגינה בקלרינט ובחליל.

התכנית למתקדמים מאפשרת לרבים להגיע ליעדים שהם כלל לא חלמו עליהם, אך מבחינתנו תכנית הדגל, היא אנסמבל הנבל שלנו, תכנית ייחודית המאפשרת לילדים הסובלים ממוגבלויות ראיה ואף עיוורון ללמוד לנגן ואף להופיע בגאווה.

בנוסף, הופיעה התזמורת הייצוגית של נווה מיכאל, בכנס AIPAC  ובפני קהילות יהודיות ברחבי ארה”ב.

התכנית למתקדמים פועלת בערים וביישובים רבים בישראל: בבאר שבע, ערד, מצפה רמון, יבנה, רחובות, , תל אביב,  נווה מיכאל, חיפה, עפולה, כרמיאל.

לומדים בה 96 נגנים בכלי קשת, נשיפה, הקשה, נבל , גיטרה קאנון עוד ודרבוקה.

פעילות תוכנית סולמות בבאר שבע נתמכת על ידי בנק הפועלים

 לאתר סולמות