עלינו

עלינו

מנהל מוזיקלי

להב שני

להב שני הוא המנהל המוזיקלי של הפילהרמונית הישראלית משנת 2020. מאז קונצרט הבכורה שלו כמנצח באוקטובר 2013 ועד היום ניצח עליה כל עונה. הקשר ההדוק שלו לתזמורת החל כבר בשנות נעוריו, כאשר ניגן כפסנתרן בקונצרט לנוער, וב-2007 כאשר ניגן עמה כסולן תחת שרביטו של זובין מהטה. במשך השנים הרבה לנגן עם התזמורת כפסנתרן וכנגן קונטרבס. כוכבו של להב שני דרך בעקבות זכייתו בתחרות היוקרתית לניצוח ע”ש גוסטב מהלר בבמברג, בשנת 2013. החל מ-2018 הוא מכהן כמנצחה הראשי של התזמורת הפילהרמונית של רוטרדם והוא המנצח הראשי הצעיר ביותר בתולדותיה של תזמורת זו.

חברי התזמורת

זובין מהטה

מנהל מוזיקלי אמריטוס

מאסטרו זובין מהטה, שפרש באוקטובר 2019 מכהונתו כמנצח מוזיקלי של התזמורת הפילהרמונית הישראלית בתום 50 שנות כהונה, נולד ב-1936 בבומביי שבהודו וגדל בסביבה מוזיקלית. אביו, מהלי מהטה, יסד את התזמורת הסימפונית של בומביי והיה מנהלה המוזיקלי של תזמורת הנוער האמריקנית בלוס אנג’לס. למרות ההשפעה המוזיקלית, תחום לימודיו הראשון של זובין מהטה היה רפואה, אך בגיל שמונה-עשרה נטש אותו והחל ללמוד באקדמיה למוזיקה בווינה. שבע שנים לאחר מכן ניצח על הפילהרמונית של וינה ועל הפילהרמונית של ברלין. עד מהרה היה לאחד המנצחים המבוקשים ביותר בעולם באולמי הקונצרטים ובבתי האופרה.

אמן הבית

סר אנדרש שיף

אמן הבית שלנו בעונה הקרובה יהיה הפסנתרן סר אנדרש שיף, שבזכות עומק אינטלקטואלי ומגע פסנתרני קריסטלי ואישי, מצליח להעניק פרספקטיבה חדשה גם על היצירות המוכרות ביותר. שיף יבצע את הקונצ’רטי האהובים של באך ושומאן, וייתן מבט אינטימי יותר על אמנות הפסנתר שלו ברסיטל.

ההיסטוריה של הפילהרמונית

העשור הראשון הצטיין בעבודה אינטנסיבית לגיבושה המוזיקלי של התזמורת, אשר נגניה המעולים הביאו עמם סגנונות שונים. השפות ששלטו בתזמורת היו גרמנית, פולנית, הונגרית ורוסית. ה”צעירים” דיברו קצת עברית.

כבר בעשור ראשון זה לקיומה עלו על הבמה גדולי המנצחים וביניהם, מלבד טוסקניני, גם מולינרי, שטיינברג, דוברובן וסרג’נט. לא נפקד גם מקומם של אמנים “משלנו” ובהם המנצחים מיכאל טאובה, גאורג זינגר, מרק לברי ופאול בן-חיים והסולנים הזמרת ברכה צפירה, הפסנתרנית פנינה זלצמן, הצ’לנית תלמה ילין ואחרים.

בשנים 1940-43 ניסיונותיה של התזמורת להשתלב במרחב המזרח תיכוני הביאו לסיוריה במצרים, בניצוחם של טוסקניני ומולינרי (עם הוברמן כסולן). בתקופת מלחמת העולם השנייה הופיעה בפני חיילים בנות הברית (1942-44) וניגנה במדבר המערבי בפני חיילי הבריגדה היהודית, בניצוחו של הנגן הראשי דאז, יוסף קמינסקי.

ארכיון התזמורת

ארכיון התזמורת הוקם בתחילת שנות ה-80 על ידי מר היינץ ברגר, שהיה נגן אבוב וקרן אנגלית בתזמורת. עד אז, נשמרו החומרים בארגזים המפוזרים במחסנים של התזמורת ביחד עם חפצים אחרים. ברגר גייס למשימה זו מספר חברי תזמורת שפרשו באותו זמן, ביניהם גם היינריך שיפר ובהמשך מתי גרבלר, שניהם נגני טרומבון. חלק ניכר מהמידע ששמור בארכיון היום הינו הודות לעבודתם היסודית והמבורכת של אותם גמלאים שעשו את עבודתם, בראשית ימי הארכיון, בהתנדבות ובמסירות.