פרופיל התזמורת

“תזמורת עם משימה”

התזמורת הפילהרמונית הישראלית היא המוסד התרבותי החשוב ביותר של מדינת ישראל. אף לפני שהוקמה מדינת ישראל השכיל הכנר הנודע ובעל החזון ברוניסלב הוברמן לשכנע את המוזיקאים היהודים הטובים באירופה להימלט מאימת השלטון הפשיסטי ולחפש אחר עתיד חדש בארץ ישראל. שלוש שנים של עבודה חסרת מנוח הסתיימו ב-26 בדצמבר 1936, ביום שבו התזמורת הארצישראלית, כפי שכונתה אז, קיימה את הקונצרט הראשון שלה תחת שרביטו של המנהל המוזיקלי המייסד ולוחם החופש, ארטורו טוסקניני.

עם הקמת המדינה בשנת 1948 שונה שמה של התזמורת ל”תזמורת הפילהרמונית הישראלית” והיא זכתה לשבחי הביקורת כ”תזמורת של סולנים”. התזמורת הפילהרמונית הישראלית מקיימת ברחבי הארץ כ-150 סדרות למנויים וקונצרטים מיוחדים מדי שנה, אך היא אינה רק מוסד ישראלי; כשגרירה של מדינת ישראל נשאה “תזמורת העם היהודי” את מסר השלום והסובלנות מהמזרח התיכון עקוב המלחמות לארבע כנפות תבל.

 

“היסטוריה של עם, אומה, תזמורת”

התזמורת הפילהרמונית הישראלית מילאה תפקיד ייחודי בהיסטוריה של העם היהודי, הן במדינת ישראל והן ברחבי העולם. זמן קצר לאחר שחרור העיירה הקטנה באר שבע על-ידי צה”ל ב-1948 הופיעה התזמורת הפילהרמונית, תחת שרביטו של לאונרד ברנשטין הצעיר, בפני חיילים בשדה הקרב. עשרים שנה לאחר מכן, עם שחרור ירושלים במלחמת ששת הימים, הוביל ברנשטין המנוסה את התזמורת בביצוע בלתי נשכח של הסימפוניה השנייה (“התחייה”) מאת מאהלר בהר הצופים.

בשנת 1977 לקח זובין מהטה את התזמורת לגבול הצפון כדי להופיע בפני קהל לבנוני עם פתיחת “הגדר הטובה”, קונצרט התזמורת עם מאסטרו מהטה מתוך “המקלט האטום” בזמן מלחמת המפרץ היה לשידור היסטורי, ואלפים נהנו מקונצרטי הפארק השנתיים של התזמורת, מסורת שהחלה בככר רבין ומאוחר יותר הועתקה לפארק הירקון.

למרות שהתזמורת הארצישראלית סיירה לארצות ערב השכנות כמצרים ולבנון בתקופת המנדט הבריטי, היתה התזמורת הפילהרמונית הישראלית, כסמל של מדינת ישראל, שליחה דיפלומטית המתווה דרך ליחסים עם העולם כולו. על הסיור העולמי הראשון ב-1953 ניצחו סרגיי קוסביצקי ולאונרד ברנשטין. עידן של חילופי תרבות נחנך עם הביקור ההיסטורי לגרמניה ב-1970, ושוב נחגג לאחרונה בקונצרט מיוחד בברלין לציון 40 שנה של קשרים דיפלומטיים. זובין מהטה ניצח על התזמורת בסיוריה לפולין, לטביה, הונגריה ובריה”מ לשעבר בשנות ה-80, בעודן משתחררות מעול השלטון הקומוניסטי.

בנוסף על ביקוריה התכופים ליפן, התזמורת הפילהרמונית הרחיבה את קשת הארצות בהן סיירה במזרח הרחוק והיא כוללת גם את קוריאה, טייוואן, הודו וסין. התזמורת הפילהרמונית מופיעה בקביעות גם בפסטיבלים היוקרתיים באירופה: זלצבורג, לוצרן, ברלין וה”פרומס” בלונדון. סיורים לדרום אמריקה, בתמיכת הקהילה היהודית הגדולה שם, מתקיימים אחת לארבע שנים.

 

פעילות התזמורת הפילהרמונית הישראלית כיום

התזמורת הפילהרמונית הישראלית הינה קואופרטיב המנהל את עצמו ובעל 110 מוסיקאים. התזמורת התפתחה מאנסמבל המורכב בעיקר מעולים חדשים ממזרח אירופה לתזמורת בעלת שם עולמי. עם חלוף השנים נטמעו בתזמורת מוסיקאים מעולים מצפון אמריקה, אירופה ובריה”מ לשעבר: השתקפות וירטואלית של החברה הישראלית הדינאמית והמתפתחת ותצוגה של קליטת עלייה מוצלחת.

יותר ממחצית הנגנים הינם צברים והודות להתערותה של התזמורת בחינוך המוסיקלי, ממשיך המספר לגדול.

הודות ללוח זמנים חדשני ותוכניות מגוונות ממשיכה התזמורת הפילהרמונית להרחיב את קהלה לכל הגילאים:

  • סדרת “הפילהרמונית בג’ינס” הפופולארית בשעה 10 בערב כוללת גם בירה ומסיבת ריקודים לאחר מכן;
  • “אינטרמצו” מציעה קונצרט-הרצאה עם עיתוני הבוקר וכוס קפה בימי שישי בבוקר.
  • סדרות רגילות מתקיימות בימי ו’ בשעה 14.00 ובשעה 19.00 בימות השבוע, בנוסף על הקונצרטים בשעה 20.00.

התוכניות זוכות לגיוון נוסף עם סידרת “מוסיקה קלאסית קלה” ו- “פילוקלאסיקה”.

ב-1969 התמנה מאסטרו זובין מהטה ליועץ מוסיקלי של התזמורת, וב-1981 מונה למנהל מוסיקלי לכל החיים. הוא בנה את התזמורת במשך 40 השנים האחרונות, בבוחרו כל אחת ואחד מחברי התזמורת הנוכחים.

בשנת 1992 מונה מאסטרו קורט מזור, לשעבר מנהלן של התזמורת הפילהרמונית של ניו יורק ושל תזמורת הגוונדהאוס של לייפציג, למנצח-אורח בר-כבוד של התזמורת. מאז הוא עומד בהתחייבותו לתזמורת בביקורים שנתיים כאן ובניצוח על סיורי התזמורת באנגליה ובארה”ב.

מאז 2001 שימש המנצח הישראלי יואל לוי כמנצח-אורח ראשי. לשעבר המנהל המוסיקלי של התזמורת הסימפונית של אטלנטה, לוי מנצח על התזמורת הפילהרמונית הישראלית מדי שנה וניצח על התזמורת בסיור מוצלח לארה”ב בשנת 2004.

החל מעונת 2011-12 מכהן המנצח האיטלקי ג’נאנדראה נוזדה כמנצח אורח ראשי של התזמורת הפילהרמונית הישראלית. הוא משמש כמנהל מוסיקלי של תיאטרון רג’ו בטורינו, מנהל אמנותי של פסטיבל סטרזה, מנצח בכיר של התזמורת הפילהרמונית של הבי’בי’סי’ במנצ’סטר, מנצח ראשי של התזמורת של קאדאקס ומנצח אורח ע”ש ויקטור דה סבטה בתזמורת הסימפונית של פיטסברג.

 

“דור ההמשך”

חלק בלתי נפרד ממשימת התזמורת הפילהרמונית הישראלית כיום הינו הקשר עם הצעירים וטיפוח כישרונות צעירים. תכנית “מפתח”, תוכנית התזמורת הפילהרמונית לחינוך מוסיקלי וקשר עם הקהילה, נוצרה במטרה לחשוף את הצעירים לפלאי מוסיקה קלאסית וצליל תזמורתי. החל בגן הילדים ועד לאוניברסיטה, תוכנית “מפתח” מגיעה לקהל הצעיר דרך פגישות אינטימיות בכיתה, קונצרטים מיוחדים בהיכל התרבות בתל-אביב, כיתות-אמן עם אמנים אורחים ובאמצעות הדרכה של נגני התזמורת.

תכנית “מפתח” משרתת את כלל תושבי ישראל: יהודים, מוסלמים ונוצרים, כשהיא מעודדת תקשורת, סובלנות וכבוד הדדי. למידע נוסף על התכנית

מועדון המנויים הצעירים של התזמורת הפילהרמונית מקיים קונצרטים סדירים לתלמידי בית-ספר תיכון ואקדמיה. הסדרה לכל המשפחה של התזמורת מספקת כבר שנים הנאה צרופה בקונצרטים המתקיימים אחר הצהריים עבור הקהל הצעיר, ומדי שנה מארח מאסטרו מהטה סולנים צעירים בתחילת דרכם בקונצרט “אורחיו הצעירים של המאסטרו”.

התזמורת קשורה קשר הדוק עם ביה”ס למוסיקה ע”ש בוכמן-מהטה שבאוניברסיטת תל אביב, שבו מפקחים מקרוב מאסטרו מהטה והנגנים הראשונים של התזמורת על פעילויות התזמורת של ביה”ס.

 

“לנהל את התזמורת”

כגוף המנהל את עצמו, בוחרת התזמורת הפילהרמונית הישראלית הנהלה בת שלושה חברים מדי שנתיים. תפקידי מפתח של מנהל חבר הנגנים, מועצת הנגנים וועדת הביקורת מאוישים על-ידי הנגנים בקואופרטיב. צוות מקצועי הכולל מנכ”ל, מנהל עסקים ראשי ומנהל שיווק הינם חלק בלתי נפרד מהנהלת התזמורת.

החלק הנכבד ביותר מתקציב התזמורת הפילהרמונית הישראלית נובע מהכנסות עצמיות, בין אם ממכירת כרטיסים, המגיע לכדי 350,000 כרטיסים לשנה, קונצרטים מיוחדים בארץ או סיורי התזמורת בחו”ל. התמיכה הממשלתית היא מינימאלית, אך התזמורת נהנית מתמיכה מ”המשפחה המורחבת”: קרן התזמורת בתל-אביב,  חבר הנאמנים הבינלאומי של התזמורת הפילהרמונית הישראלית וידידי התזמורת בארה”ב.

תוכניות לגיוס כספים מבטיחות אירועים מיוחדים, סיורים ורכישת כלי נגינה. “מפתח”, תוכנית החינוך של התזמורת, מתאפשרת הודות לתמיכת ידידי התזמורת בארה”ב. חזונם ומסירותם של תומכי התזמורת חיוניים להמשך קיומה של התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

עקבו אחרינו